Zalany telefon – czy da się go naprawić? Garść przydatnych wskazówek

utworzone przez

22.06.2023

Przeczytasz w około 4 min.

Telefon wpadł do wody i nie chce się włączyć? Jeśli sprawdzasz właśnie Internet w poszukiwaniu informacji, jak uratować zalany telefon dotykowy, jesteś w dobrym miejscu. Podpowiemy Ci, jakie są najlepsze sposoby na zalaną komórkę, a nawet co zrobić, aby koszt naprawy utopionego telefonu nie spędzał Ci snu z powiek.

Każdemu się to zdarzyło, gwarantujemy. Chwila nieostrożności na wakacjach. Wylana kawa albo coca-cola. Niezbyt udany seans podwodnej fotografii albo wręcz przeciwnie – bardzo udana impreza. Efekt jest jeden: w wyszukiwarkę gorączkowo wpisujesz hasło „zalałem telefon dotykowy, co robić”.

Na szczęście nie jesteś w beznadziejnej sytuacji. Nie każdy zalany smartfon musi się od razu zepsuć. Wiele zależy od tego, czym go zalałeś oraz jak szybko zareagujesz po awaryjnej sytuacji. Oto, co trzeba zrobić, gdy telefon wpadnie do wody lub innego płynu.

Jakie objawy daje zalany telefon?

Zamoczony telefon często nie psuje się od razu. Bywa i tak, że pozornie wszystkie funkcje działają, a konsekwencje zalania telefonu pojawiają się po kilku godzinach lub po kilku dniach. Czego możesz się spodziewać?

 • Samoczynnego wyłączenia się urządzenia po zalaniu lub regularnego wyłączania w trakcie późniejszego użytkowania;
 • nieprawidłowo działających lub w ogóle niedziałających przycisków;
 • braku reakcji lub nieprawidłowej reakcji ze strony ekranu dotykowego;
 • zawieszania się telefonu i aplikacji, które wcześniej działały prawidłowo;
 • szybkiego przegrzewania się urządzenia;
 • spadku wydajności baterii – telefon błyskawicznie się rozładowuje;
 • zwarcia podzespołów – jeśli telefon nie zostanie na czas osuszony.

Najczęstsze objawy zalanego telefonu to wyłączanie w trakcie użytkowania, szybkie rozładowywanie i nieprawidłowo działający ekran dotykowy. Aby zminimalizować ryzyko takiej awarii, musisz od razu po zalaniu działać!

Przeczytaj na blogu: Jak odzyskać dane z telefonu z uszkodzonym wyświetlaczem?

Co zrobić gdy telefon wpadnie do wody lub innego płynu?

Jeśli telefon dotykowy wpadł do wody, zwłaszcza słodkiej, a nie słonej, jesteś w stosunkowo najlepszej sytuacji. Zwykła woda nie uszkadza podzespołów tak mocno i tak szybko jak woda słona (czyli morska).

Zalanie wodą zwykle kończy się też lepiej dla urządzenia niż potraktowanie go słodkim i lepkim napojem – sokiem, jogurtem, colą, piwem, kawą. Jeszcze lepiej – jeśli nie masz pękniętej szybki. W takiej sytuacji wszystko może skończyć się na strachu – o ile na czas osuszysz smartfon.

Przeczytaj na blogu: Jak przenieść dane z telefonu na telefon?

Jak wysuszyć zalany telefon? Poniżej znajdziesz instrukcję krok po kroku.

 1. Gdy telefon wpadnie do wody, w pierwszej kolejności go wyłącz, a jeśli był wyłączony – nie włączaj go.
 2. Usuń nadmiar płynu rozlanego po ekranie i dopiero wtedy usuń etui (jeśli je masz).
 3. Osusz telefon papierowym ręcznikiem.
 4. Wyjmij z niego wszystkie części ruchome. Jeśli to możliwe, wyjmij baterię. Jeśli nie – usuń kartę SIM, kartę pamięci itd. Każdą z tych części obejrzyj i delikatnie osusz papierowym ręcznikiem.
 5. Przyjrzyj się urządzeniu, czy woda przedostała się do gniazda ładowania i do innych gniazd, np. od słuchawek. Jeśli nie, masz szczęście i cała historia skończy się prawdopodobnie dobrze.
 6. Umieść telefon w ciepłym i przewiewnym miejscu, aby mógł lepiej wyschnąć. Trzymaj go w takim stanie kilkanaście godzin, a po tym czasie możesz spróbować go włączyć. Robisz tak tylko pod warunkiem, że masz pewność, że woda nie dostała się do środka. Na wszelki wypadek rekomendujemy jednak, aby nie włączać telefonu samodzielnie, a pokazać go w serwisie – niech sprawdzą, czy na pewno wszystko jest ok.
 7. Jeśli jest szansa, że woda (lub inny płyn) mogła dostać się do środka, nie włączaj telefonu, bo możesz go uszkodzić na dobre. W takiej sytuacji osusz telefon i zanieś do specjalisty, który zajmie się profesjonalnymi oględzinami i oceni, co, jak i za ile da się naprawić. Tak samo musisz postąpić, jeśli masz uszkodzony wyświetlacz, przez który woda mogła dostać się do środka.

Czego nie robić z zalanym telefonem?

W internecie znajdziesz sporo trików i life-hacków, jak uratować zalany telefon. Większość z nich nie działa, niestety. Są i takie, które zamiast naprawić urządzenie, mogą je dodatkowo zepsuć. Oto lista zakazanych lub zwyczajnie nieskutecznych pomysłów na to, co zrobić z zalanym telefonem.

 • Zalany telefon i ryż – mówi Ci to coś? To najpopularniejszy trik internetowy. Mokry telefon trzeba ponoć włożyć do miski z suchym ryżem. Owszem, ryż chłonie wodę, więc obudowę może i osuszy. Nie wyciągnie jednak wody z wnętrza urządzenia, pod tym względem jest więc nieskuteczny. No i ziarenko ryżu może dostać się do gniazda ładowania i uszkodzić je.
 • Co zrobić z zamoczonym telefonem? Na pewno nie susz go suszarką. Jeśli podgrzejesz urządzenie, płyta może się w nim uszkodzić.
 • Nie kładź telefonu na grzejniku ani na słońcu – z tego samego powodu. Osusz go, umieszczając w ciepłym i przewiewnym miejscu.
 • Nie potrząsaj smartfonem, aby pozbyć się wody ze środka. To tak nie działa, a dodatkowo możesz go zepsuć na amen.
 • Jeśli smartfon wpadł do wody, nie wydmuchuj jej sprężonym powietrzem. To nie komputer, naprawdę możesz go uszkodzić.
 • Nie uruchamiaj telefonu i nie ładuj go, szczególnie jeśli woda dostała się do środka lub jeśli masz pęknięty ekran. Akumulator może się zepsuć, a nawet spowodować wybuch i pożar. Serio, zdarzały się takie sytuacje.

Ile kosztuje naprawa zalanego telefonu?

Jak naprawić zalany telefon, to jedno. Koszt naprawy zalanego telefonu – to zdecydowanie gorsza sprawa. Zalania smartfona nie obejmuje standardowa gwarancja, musisz więc za naprawę sprzętu zapłacić z własnej kieszeni.

Przeczytaj na blogu: Naprawa telefonu czy zakup nowego? Co najczęściej psuje się w Twoim telefonie

Ile? Koszt naprawy zalanego telefonu w serwisie to ok. 200 zł. W tej cenie serwisant rozbierze telefon na części, osuszy je, usunie ogniska korozji. W większości wypadków takie leczenie zadziała i sprzęt po kilku dniach do Ciebie wróci.

Jeśli jednak masz pecha i uszkodziła się któraś z ważnych części, koszty naprawy zalanego telefonu wzrosną. Nowa płyta to ok. 1200 zł, do tego ekran, nowe gniazda słuchawkowe i ładowania, nowa bateria. Czasem naprawa może kosztować więcej, niż jest wart nowy telefon.

Jak zabezpieczyć smartfon przed zalaniem?

Pierwszy sposób to codzienna ostrożność. Jeśli wypoczywasz nad jeziorem, morzem, basenem, telefon zostaw w suchym miejscu lub trzymaj go w wodoodpornym etui. Jeśli jesteś maniakiem wodnych zdjęć i ujęć z plaży, zawsze możesz sprawić sobie telefon wodoodporny. Szukaj takich z IP IP68 – to oznaczenie sygnalizuje, że telefon może być zanurzony w wodzie do 1,5 m przez 30 minut. W wodzie słodkiej, dodajmy. Jeśli więc nurkujesz z rekinami w Morzu Czerwonym, nawet najdroższy smartfon może tego nie przeżyć.

Przeczytaj więcej o zaletach wynajmu telefonu w PHOX!

Operatorzy oferują też specjalną usługę, która zapewnia pomoc po zalaniu. To taki rodzaj ubezpieczenia. Jeśli masz drogiego flagowca i zabierasz go ze sobą na urlop, rozważ takie rozwiązanie!

Rada od PHOXA? Zamiast martwić się, za ile i jak naprawić zamoczony telefon, po prostu oddaj go do naprawy nam. Za darmo w ramach abonamentu. Niemożliwe? Jeśli wynajmujesz telefon u nas, nie ma rzeczy niemożliwych!

A może tak chcesz poznać plany na kartę od PHOX?

Raz na 12 miesięcy naprawimy Twój telefon i nic za to nie zapłacisz. Możesz więc mieć najnowszego smartfona i korzystać z niego bez obaw, nawet na plaży!

PODZIEL SIĘ:

DO Poczytania       

DO Poczytania

więcej artykułów