Uzależnienie od telefonu – czy od najnowszych technologii można się uzależnić?

utworzone przez

13.07.2023

Przeczytasz w około 3 min.

Gdy telefony komórkowe dopiero pojawiały się na rynku, były prawdziwą rewelacją. Fakt, że można nawiązać błyskawiczny kontakt z drugą osobą, z dowolnego miejsca na świecie, na zawsze zmienił nasze życie. Dziś telefony mają znacznie więcej funkcji, w wielu przypadkach pełniąc rolę niezastąpionego asystenta, z którym bardzo trudno się rozstać.

Istnieje także druga strona medalu. Większość z nas nie wyobraża sobie życia bez smartfona, a niektórzy – nawet kilku minut. Uzależnienie od telefonu to realny problem, który stale zwiększa swój zasięg. Jak je rozpoznać i sobie z nim radzić?

Ile czasu poświęcamy smartfonom?

Życie bez telefonu po prostu nie jest dziś możliwe. Ilość czasu, który spędzamy korzystając ze smartfonów, wzrasta z roku na rok. Wynika to przede wszystkim z dynamicznego rozwoju funkcji tych urządzeń.

Smartfony w ogromnym stopniu ułatwiają wykonywanie codziennych czynności, a także dostarczają rozrywki. To one nas budzą, to dzięki nim komunikujemy się ze światem, realizujemy przelewy, rezerwujemy loty, robimy zdjęcia, a także gramy czy udzielamy się w mediach społecznościowych.

Przeczytaj na blogu: Jaki smartfon do super zdjęć i wideo? Zobacz ranking 2023

Z tego względu postawienie granic między zwyczajnym korzystaniem ze smartfona a uzależnieniem jest bardzo trudne.

Uzależnienie od telefonu – czy to choroba XXI wieku?

Wbrew pozorom pojęcie uzależnienia nie dotyczy wyłącznie substancji psychoaktywnych. Uzależnić można się tak naprawdę od wszystkiego, a od kilku lat liczba osób uzależnionych od telefonu rośnie. Problem ten można już traktować jako chorobę cywilizacyjną.

Zazwyczaj nadużywanie telefonu wcale nie dotyczy samego urządzenia. Dużo częściej chodzi o nadmierne korzystanie z Internetu, mediów społecznościowych, gier czy serwisów zakupowych. Telefon jest w tym wypadku tylko środkiem do realizacji określonych potrzeb.

Przeczytaj na blogu: Zalany telefon – czy da się go naprawić? Garść przydatnych wskazówek

Jakie są objawy uzależnienia od telefonu komórkowego?

Fonoholizm należy do grupy uzależnień behawioralnych. Występuje zarówno u dzieci, jak i u dorosłych. Uzależnienie od telefonu na szczęście można skutecznie rozpoznać i leczyć.

Kiedy zwykłe korzystanie z telefonu zamienia się w niebezpieczny nałóg? Oto niepokojące objawy!

 • Nierozstawanie się z telefonem nawet na krótką chwilę.
 • Przymus korzystania z telefonu i sprawdzania powiadomień nawet co kilka minut.
 • Wyparcie innych form komunikacji z innymi ludźmi i ograniczenie kontaktów towarzyskich.
 • Strach przed tym, że telefon może się rozładować.
 • Ciągłe nasłuchiwanie telefonu.
 • Złość i frustracja, gdy osoba uzależniona nie może skorzystać z telefonu.
 • Zaniedbywanie obowiązków czy przeróżnych czynności (jak np. sen) na rzecz spędzania czasu przed ekranem smartfona.

Jakie skutki niesie z sobą fonoholizm?

Fonoholizm w znaczącym stopniu obniża jakość życia osoby uzależnionej. Negatywne skutki nadmiernego korzystania z telefonu komórkowego dotyczą sfery fizycznej, psychicznej, a także społecznej.

Do skutków fizycznych należą:

 • bóle głowy, oczu, a także bóle mięśniowo-stawowe (karku, pleców),
 • przemęczenie,
 • problemy ze snem spowodowane nadmierną ekspozycją na światło.

Skutki psychiczne tego nałogu mogą być następujące:

 • lęk przed utratą dostępu do telefonu (określany mianem nomofobii),
 • zjawisko znane jako FOMO (Fear of Missing Out), czyli obawa przed ominięciem jakichś informacji,
 • zaburzenia lękowe,
 • obniżona samoocena,
 • depresja.

W sferze społecznej mogą pojawić się:

 • osłabienie więzi z bliskimi,
 • zmniejszenie zainteresowania innymi formami spędzania czasu niż korzystanie z telefonu.

Czy dzieci są bardziej narażone na fonoholizm niż dorośli?

Problem uzależnienia od telefonu w dużej mierze dotyczy dzieci i młodzieży. Wynika to przede wszystkim z faktu, że mają one dziś dostęp do telefonu już od najmłodszych lat – i w wielu przypadkach nie pamiętają bez niego życia.

Kontakty z rówieśnikami, media społecznościowe, gry, bajki i inne multimedia, korzystanie z Internetu – na to wszystko i znacznie więcej pozwala niewielki przedmiot, który w każdej chwili można wyciągnąć z kieszeni. Właśnie dlatego najmłodsi są w bardzo dużym stopniu narażeni na rozwój uzależnienia.

Przeczytaj na blogu:

Jak przenieść dane z telefonu na telefon?

Jak odzyskać dane z telefonu z uszkodzonym wyświetlaczem?

Duży wpływ na to, jak dzieci będą korzystać z telefonu, mają ich rodzice. Jeśli jesteś opiekunem pociechy, która za dużo czasu spędza ze smartfonem w ręku, rozważ instalację aplikacji, która umożliwia kontrolę rodzicielską. Dzięki niej ograniczysz liczbę godzin, przez które Twoje dziecko używa telefonu i zablokujesz dostęp do nieodpowiednich treści czy aplikacji.

Jak poradzić sobie z uzależnieniem od telefonu komórkowego?

Walka z fonoholizmem wymaga czasu, zaangażowania i konsekwencji. Uzależnienie nie pojawiło się z dnia na dzień – i nie zniknie równie szybko. Proces leczenia przebiega inaczej niż w przypadku większości nałogów. Przede wszystkim z tego względu, że telefony są ważną częścią współczesnego świata i nie da się całkowicie zrezygnować z ich używania.

Warto zacząć od ograniczania czasu spędzanego z telefonem. Dla osoby uzależnionej nie będzie to łatwe – dlatego trzeba organizować czynności, które to uniemożliwiają, jak np. wycieczki rowerowe czy wyjścia na basen. Bardzo pomocne będzie stworzenie grafiku i wygospodarowanie określonego czasu przeznaczonego na korzystanie ze smartfona.

Przeczytaj na blogu: Naprawa telefonu czy zakup nowego? Co najczęściej psuje się w Twoim telefonie

Na każdym etapie bardzo ważne jest wsparcie bliskich i szczera rozmowa. Samotność nie sprzyja walce z nałogiem.

Kiedy zgłosić się do specjalisty?

Każdy nałóg stanowi poważne zagrożenie. Skutki uzależnienia od telefonu są poważniejsze niż mogłoby się wydawać, dlatego w momencie zaobserwowania niepokojących objawów należy jak najszybciej zacząć działać. W wielu przypadkach konieczna jest pomoc specjalisty.

Dzięki psychoterapii osoba uzależniona pozna przyczyny uzależnienia i zrozumie mechanizmy, które za nim stoją. Dowie się także, jak zastąpić niewłaściwe wzorce postępowania tymi, które są zdrowe i pozytywnie wpływają na jakość życia.Z każdej sytuacji jest wyjście – kluczowe są jednak chęci i zaangażowanie!

PODZIEL SIĘ:

DO Poczytania       

DO Poczytania

więcej artykułów