Telefon grzeje się podczas ładowania – czy tak powinno być?

utworzone przez

05.10.2023

Przeczytasz w około 2 min.

Każdy, kto posiada smartfona, może zauważyć, że podczas ładowania telefon się nagrzewa, zwłaszcza w okolicach baterii. Czasami urządzenie staje się tak gorące, że parzy w dłoń. Czy to normalne zjawisko? Jak mu zapobiegać?

Dlaczego telefon grzeje się w czasie ładowania?

Gorąca bateria w telefonie podczas ładowania to dość częste zjawisko wynikające ze wzrostu napięcia i natężenia. Można je zaobserwować szczególnie, gdy korzystamy z opcji super szybkiego ładowania lub ładowania bezprzewodowego. Ładowarki przesyłające prąd o natężeniu 1 A nie powodują widocznego nagrzewania, ale za to ładują pojemne baterie smartfonów znacznie dłużej. Wybierając wydajniejszą ładowarkę o natężeniu 5 A możemy liczyć na szybkie naładowanie baterii do pełna, ale efekt ten sprawia, że urządzenie się nagrzeje, bo w krótkim czasie jest w nie ”wtłaczana” duża ilość energii elektrycznej.

Innym powodem przegrzewania się telefonu może być jednoczesne ładowanie i intensywne używanie go, na przykład prowadząc samochód, korzystasz z GPS w komórce i jednocześnie ją ładujesz, aby się nie wyłączyła w trasie.

Przeczytaj na blogu: Ładowanie indukcyjne telefonu – wady i zalety ładowania bezprzewodowego

Do najczęstszych przyczyn przegrzewania się telefonu możemy zaliczyć też: brak kompatybilności między ładowarką, a smartfonem, wysokie temperatury na zewnątrz, uszkodzoną baterię oraz umieszczenie urządzenia na miękkim podłożu, które gromadzi ciepło i nie zapewnia odpowiedniej cyrkulacji powietrza.

Ładujesz telefon – o tym musisz pamiętać

Choć nagrzewanie się telefonu podczas ładowania nie stanowi zagrożenia, może w jakimś stopniu wpływać na żywotność baterii. Dlatego ładując telefon, warto pamiętać o kilku zasadach. Po pierwsze, używaj oryginalnej ładowarki. Dzięki temu masz pewność, że jest ona kompatybilna z Twoim modelem smartfona i zapewni wydajne i bezpieczne ładowanie. Zamienniki nie dają już takiej gwarancji.

Po drugie, nie doprowadzaj do całkowitego rozładowania telefonu i nie ładuj go do pełna. Obecnie wykorzystywane w smartfonach ogniwa litowo-kadmowe źle reagują na taki sposób ładowania. W przeciwieństwie do starszych modeli telefonów, nowe smartfony lepiej ładować krócej i częściej.

Sprawdź najnowsze telefony na wynajem w Phox.

Najlepiej podłączyć telefon do ładowania, gdy na ekranie pojawi się pierwszy komunikat o niskim poziomie baterii. Zazwyczaj jest to 20%. Nie musisz go też ładować do 100%, możesz odłączyć telefon od ładowania, gdy poziom naładowania będzie wynosić 80-90%. Po trzecie, jeżeli planujesz przez jakiś czas nie korzystać z telefonu, przed schowaniem go naładuj baterię przynajmniej do połowy. Całkowicie rozładowana bateria przechowywana przez dłuższy czas znacząco straci na wydajności.

Co zrobić, aby schłodzić telefon w czasie ładowania?

Problem nagrzewania się telefonu podczas ładowania można dość łatwo rozwiązać. Przede wszystkim, ładując telefon, warto położyć go w chłodnym miejscu, gdzie jest odpowiednia cyrkulacja powietrza. Jeżeli jest słoneczny dzień, połóż telefon w cieniu. Oczywiście nie należy zostawiać telefonu na nasłonecznionym parapecie czy grzejącym kaloryferze.

Przeczytaj na blogu: Szybkie ładowanie baterii – czy to bezpieczne dla telefonu?

Pod żadnym pozorem niczym go nie przykrywaj. Nie kładź go na miękkiej powierzchni, na przykład kołdrze, która kumuluje ciepło i przyczynia się do przegrzewania. Można też na czas ładowania zdjąć etui telefonu, jeżeli jest bardzo zabudowane. Temperaturę urządzenia dodatkowo podnosi korzystanie z niego w trakcie ładowania. Dlatego jeśli to możliwe, lepiej na ten czas nie używać żadnych aplikacji. Warto też wyczyścić aplikacje działające w tle, które nie są używane. Dzięki temu telefon szybciej się naładuje, a bateria nie będzie gorąca.

A co, gdy na telefonie pojawi się ostrzeżenie o przegrzaniu telefonu? W takiej sytuacji najlepiej od razu odłączyć go od ładowania, wykonać kopię zapasową wszystkich danych z urządzenia i zanieść je do serwisu.

Podsumowując, można powiedzieć, że nagrzewanie się baterii podczas ładowania telefonu to normalne zjawisko, które w większości wypadków nie wpływa negatywnie na działanie sprzętu i jego podzespołów. Jeżeli jednak Ci to przeszkadza, zadbaj o to, by ładować telefon w odpowiednich warunkach.

PODZIEL SIĘ:

DO Poczytania       

DO Poczytania

więcej artykułów