Te telefony nie dostaną już aktualizacji Androida

utworzone przez

21.11.2023

Przeczytasz w około 4 min.

Po premierze Androida 14 użytkownicy smartfonów na całym świecie z niecierpliwością oczekują na aktualizację swoich telefonów. Najnowszy system operacyjny został wzbogacony o nowe funkcje, usprawnienia w działaniu oraz poprawki bezpieczeństwa. To moment radości dla wielu miłośników technologii, ale równocześnie czas niepewności. Nie wszystkie bowiem telefony będą miały aktualizację Androida 14. Na szczęście dotyczy to przede wszystkim starszych modeli.

Dlaczego aktualizacje oprogramowania są potrzebne?

Każda wersja Androida wprowadza nowe funkcje, ulepszenia interfejsu oraz innowacje, które poprawiają doświadczenia użytkowników. Aktualizacje telefonu pozwalają po prostu korzystać z wielu nowości. Jednym z głównych powodów, dla których nowe wersje systemu są konieczne, jest również poprawa bezpieczeństw. Aktualizacje Androida zawierają najnowsze poprawki zabezpieczeń, które chronią urządzenie przed lukami w oprogramowaniu, wirusami oraz innymi zagrożeniami.

W miarę jak hakerzy znajdują nowe sposoby na atakowanie smartfonów, inżynierowie Google pracują nad łatkami, które następnie udostępniane są użytkownikom w formie aktualizacji. Twórcy oprogramowania starają się zoptymalizować system, aby zużywał mniej zasobów sprzętowych i działał efektywniej. Aktualizacje sprawiają, że urządzenie działa szybciej i płynniej.

Jak długo producenci smartfonów gwarantują aktualizacje?

Zazwyczaj producenci oferują dłuższy okres aktualizacji dla swoich flagowych modeli smartfonów. Są często wspierane przez około 3-5 lata po premierze. Dzięki temu klienci mogą bardzo długo korzystać z najnowszych funkcji bez obaw o bezpieczeństwo .

Dla smartfonów w średnim segmencie rynku czas aktualizacji może być nieco krótszy, często trwa on poniżej trzech. Niektóre modele mogą jednak otrzymywać nakładki przez dłuższy okres. W przypadku budżetowych smartfonów czas wsparcia jest najkrótszy, często ograniczony do jednej wersji systemu Android.

Apple

Wiemy, że mówimy o aktualizacji Androida, ale nie sposób wspomnieć o telefonach od Apple. Apple ustanawia wyjątkowe standardy, szczególnie w kontekście trwałości oprogramowania swoich urządzeń. Niech dowodem na to będzie ikona marki – iPhone 6S. To urządzenie zadebiutowało z systemem iOS 9, a dzisiaj, po wielu latach, cieszy się wsparciem systemowym w postaci iOS 15. Oznacza to, że użytkownicy tego modelu otrzymali aż sześć aktualizacji!

Sprawdź najnowsze telefony Apple na wynajem

To nie jest jednak pojedynczy przypadek. Inne modele również cieszą się długim okresem wsparcia, który wynosi co najmniej pięć lat. To zasługa różnych czynników, w tym faktu, że Apple nie zalewa rynku wieloma modelami w jednym roku. Firma dysponując własnymi zasobami, kontroluje zarówno oprogramowanie, jak i podzespoły.

Ten długi okres wsparcia to doskonała wiadomość dla klientów. Dzięki temu użytkownicy są pewni, że mogą korzystać z tego samego urządzenia przez wiele lat, nie martwiąc się o bezpieczeństwo swoich danych i dostęp do najnowszych funkcjonalności.

Przeczytaj na blogu: iPhone czy Samsung? Jaki smartfon?

Samsung

Koreański producent, jako potentat w światowym rynku telefonów komórkowych zapewnia naprawdę solidne wsparcie swoim urządzeniom. Obecnie większość smartfonów z oferty Samsunga ma zapewnione aż cztery lata aktualizacji systemu i pięcioletni upgrade zabezpieczeń.

Zobacz telefony Samsung na wynajem w PHOX

Co więcej, nie dotyczy to wyłącznie Galaxy S. Nawet modele z segmentu średniej półki, takie jak nowy Galaxy A53, otrzymują wsparcie przez pięć lat. Nawet jeśli zdecydujesz się na zakup tańszego modelu, możesz więc spodziewać się przez kilka lat aktualizacji funkcji i gwarancji bezpieczeństwa.

Motorola

Motorola utrzymuje umiarkowane podejście do aktualizacji Androida. Jednak im bardziej zaawansowany model, tym dłuższy okres wsparcia. Kiedy wybierzesz smartfon tego producenta ze średniej półki, możesz oczekiwać dwóch lat aktualizacji oprogramowania oraz trzech lat aktualizacji zabezpieczeń.

Zobacz telefony Motorola na wynajem w PHOX

Należy też dodać, że Motorola wprowadza specjalne zasady wsparcia dla swoich najlepszych modeli – z oznaczeniem „Ultra”. Dla tych wariantów telefonów firma przygotowała bardziej rozbudowany plan aktualizacji systemu Android.

Sony

Dawniej firma Sony dostarczała aktualizację do swoich smartfonów zaledwie przez dwa lata Jednak ostatnio, wraz z premierą najnowszego modelu Xperii, producent postanowił nieco zmienić tę politykę. Firma obiecała trzy lata wsparcia w postaci aktualizacji zabezpieczeń oraz dwóch uaktualnień systemu. Mimo to nadal jest to niezbyt wiele w porównaniu do konkurencji, szczególnie w tej samej kategorii cenowej.

OnePlus

OnePlus obrał prostą ścieżkę w kwestii aktualizacji swoich urządzeń, dzieląc je na trzy kategorie: flagowce, modele klasy średniej i budżetowe. Dla każdej z tych kategorii przewidziano różną liczbę aktualizacji. Flagowce cieszą się obecnie trzema latami aktualizacji systemu oraz czterema latami aktualizacji zabezpieczeń. Jednak OnePlus planuje wydłużyć wsparcie o rok dla najdroższych modeli, które dopiero zadebiutują na rynku.

W przypadku modeli klasy średniej upgrade ten wynosi odpowiednio dwa i trzy lata. Natomiast najtańsze telefony w ofercie mają jedynie w jedno uaktualnienie całego systemu oraz dwa lata aktualizacji zabezpieczeń.

Xiaomi i Redmi

Xiaomi obiecuje dwa lata wsparcia dla wszystkich swoich telefonów – zarówno w kwestii systemu operacyjnego MIUI, jak i aktualizacji zabezpieczeń. Wyjątek stanowią flagowe modele Xiaomi Mi 11 i Xiaomi 12, które według najnowszych ogłoszeń dostaną aż 3 lata aktualizacji systemu i 4 lata aktualizacji zabezpieczeń.

Z kolei Redmi, jako podmarka Xiaomi, koncentruje się na urządzeniach budżetowych. Choć producent nie udostępnia oficjalnych informacji na temat okresu wsparcia dla telefonów tej serii, to doświadczenie pokazuje, że można spodziewać się zaledwie jednej aktualizacji systemu i dwóch lat aktualizacji zabezpieczeń.

Vivo

Zgodnie z obowiązującą polityką najnowsze flagowce będą cieszyć się aż 3 latami wsparcia. Niestety, ale nie wiadomo dokładnie, jak długo urządzenia z niższej półki będą otrzymywać aktualizacje.

Należy jednak zauważyć, że firma stara się przestrzegać wytycznych Google odnośnie wsparcia dla systemu Android. Dlatego należy spodziewać się dwóch aktualizacji systemu dla smartfonów Vivo z niższej półki.

Oppo

Oppo oraz OnePlus są zarządzane przez tę samą firmę macierzystą. Dlatego obie marki mają podobny proces aktualizacji swoich smartfonów, w którym to droższe modele otrzymują dłuższe wsparcie.

Flagowe modele Oppo od 2023 roku mają otrzymać aż 5 lat aktualizacji zabezpieczeń oraz 4 wersje systemu Android. To dowodzi zaangażowania firmy w zapewnianie długowieczności swoim produktom, choć oczywiście czas pokaże, jak producent sprosta temu wyzwaniu.

Jakie telefony nie dostaną już wsparcia?

Niestety, ale aktualizacja oprogramowania Android nie będzie dostępna dla wszystkich modeli telefonów, zwłaszcza dla tych starszych i budżetowych. Na wstępnej liście urządzeń firmy Samsung, które nie otrzymają Androida 14, znajdują się takie popularne modele jak cała seria Galaxy S20, Galaxy A32, Galaxy A51, czy Galaxy A71.

Przeczytaj na blogu: iOS vs Android – jakie są najważniejsze różnice?

Brak aktualizacji dotknie także popularne modele Xiaomi, które zdobyły dużą popularność wśród klientów w Polsce. Należą do nich Xiaomi Redmi Note 9 oraz Xiaomi Redmi 9. Aby dowiedzieć się, które konkretne modele telefonów nie otrzymają aktualizacji, najlepiej jest skontaktować się bezpośrednio z producentami urządzeń. Firmy te często informują o tym na swoich stronach internetowych.

PODZIEL SIĘ:

DO Poczytania       

DO Poczytania

więcej artykułów