Najlepsze aplikacje do czytania e-booków

utworzone przez

03.08.2023

Przeczytasz w około 3 min.

Czytniki e-booków odmieniły życie wielu fanów dobrej lektury, a do czytania zachęciły nawet tych, którzy dotychczas nie sięgali po książki. W czytniku, tablecie czy smartfonie możesz mieć dziś całą bibliotekę! Jakie programy do czytania e-booków warto wybrać? PHOX przygotował praktyczny poradnik.

Czytanie książek na telefonie czy tablecie to dla wielu z nas nie to samo, co fizyczna książka w dłoni. W wielu sytuacjach takie rozwiązanie jest jednak nieocenione. W pociągu, autobusie czy metrze. W delegacji. W wolnej chwili w parku. Zamiast nosić ze sobą ciężki tom, wybierasz ze swojej wirtualnej biblioteki co tylko chcesz i czytasz!

Jak czytać e-booki na tablecie czy smartfonie? Czy oddzielne urządzenie, czyli czytnik, faktycznie jest najlepszą opcją? Które programy do czytania książek zainstalować? Podpowiadamy!

Darmowe i płatne aplikacje do czytania książek

Jeśli myślisz o czytaniu e-booków, do wyboru masz dwie opcje: zakup dedykowanego urządzenia (czyli czytnika e-booków) lub zainstalowanie aplikacji e-book na swoim telefonie lub tablecie.

Oba rozwiązania mają swoje zalety i wady. Ogromną zaletą czytników e-book jest technologia, której używają. E-ink, czyli papier elektroniczny, nie męczy wzroku, a komfort czytania zapewnia porównywalny do tradycyjnej książki. Wada? Kolejne urządzenie, które musisz nosić w torebce. Czytniki mają też bardzo podatne na uderzenia ekrany. Łatwo je uszkodzić i niestety naprawa jest bardzo droga.

Największą wadą czytania książek na telefonie czy tablecie jest z kolei to, że nie zapewniają komfortu czytania. Wynika to z technologii TFT czy IPS wykorzystywanych w wyświetlaczach. Oczy szybciej się męczą niż przy technologii e-ink, co przy dłuższej lekturze bywa nieprzyjemne.

Przeczytaj na blogu: Jaki smartfon do super zdjęć i wideo? Zobacz ranking 2023

Jak sobie z tym poradzić? Możesz np. przyciemnić ekran smartfona lub tabletu. Inna opcja to folia matująca, która pochłania sporo światła i sprawia, że e-book na ekranie wygląda bardziej jak papierowa książka.

Jakie programy do e-booków na telefon i tablet są najpopularniejsze?

Kindle

Zaczynamy od absolutnej klasyki i najpopularniejszego czytnika e-booków, czyli Kindle od Amazona. Nie wszyscy wiedzą, że, oprócz czytnika, Kindle to także aplikacja e-book, dostępna na inne urządzenia.

Do niedawna Kindle obsługiwało tylko swój własny format e-booków czyli MOBI. Aplikacja i ogólnie Amazon przegrali jednak tę walkę z bardziej uniwersalnym formatem EPUB i teraz Kindle obsługuje EPUB, stare MOBI, a nawet PDF-y.

W aplikacji Kindle możesz czytać e-booki ze swoich własnych zbiorów lub przeglądać bogatą bibliotekę Kindle, w której są miliony książek, czasopism, komiksów i audiobooków.

Programiści zrobili wiele, by czytało się podobnie jak w przypadku zwykłych książek. Strony lecą „ciągle” lub przewracają się do wyboru. Dostosowuje się wielkość marginesów i czcionkę. A do tego sporo tu usprawnień – możesz sprawdzać znaczenie słów w Wikipedii i Google, śledzić swoje postępy w czytaniu czy robić notatki.

Przeczytaj na blogu: Smartfon na wynajem czy na raty?

Legimi

Legimi to aplikacja do czytania e-booków, audiobooków i synchrobooków. Działa trochę jak Netflix. Płacisz miesięczny abonament i w tej cenie masz dostęp do kilkunastu tysięcy pozycji, słynnych światowych autorów, polskich pisarzy czy absolutnych nowości.

Plusem Legimi na pewno jest doborowa stawka pisarzy, których możesz tu czytać. Są wśród nich np. Remigiusz Mróz, Olga Tokarczuk, Katarzyna Bonda, Szczepan Twardoch, Katarzyna Grochola oraz wielu innych z Polski i zagranicy.

Legimi oferuje 7 dni darmowego trialu. Możesz sprawdzać swoje statystyki czytania, a także zsynchronizować swoją bibliotekę na kilku nośnikach – telefonie, tablecie, czytniku e-booków.

Jeśli nie chcesz korzystać z abonamentu, Legimi to także czytnik e-booków na telefon czy tablet. Obsługuje formaty EPUB, PDF, MP3 i MOBI.

iBooks

Aplikacja e-book, którą Apple stworzyło dla systemu iOS. Jeśli masz iPhona albo iPada, znajdziesz ją zainstalowaną na swoim urządzeniu. Ten darmowy czytnik e-book obsługuje pliki EPUB i PDF. Jest intuicyjny i wygodny w użyciu. Możesz też przenieść pliki do chmury i korzystać z nich na kilku różnych urządzeniach.

Google Play Books

Odpowiednikiem iBooks dla Google’a jest czytnik e-booków Android Google Play Books. Aplikacja do czytania książek na tablecie czy telefonie działa bardzo podobnie jak iBooks. Możesz za jej pośrednictwem kupować e-booki, a przed zakupem przeczytać ich fragmenty. Google Play Books umożliwia też czytanie własnych plików.

Moon+ Reader

Kolejnym wartym polecania programem do czytania książek na tablecie i smartfonie jest Moon+ Reader. Apka obsługuje wiele formatów, w tym najpopularniejsze, czyli EPUB, PDF, MOBI. Daje duży komfort czytania, ponieważ ma mnóstwo opcji do wyboru: 10 wbudowanych motywów, w tym dzień/noc, różne sposoby przełączania stron oraz funkcję ochrony wzroku przy dłuższym czytaniu.

Przeczytaj na blogu: Ranking ofert na kartę. Zobacz, gdzie dostaniesz masę Internetu!

Aldiko Book Reader

Oparty na open source program do czytania EPUB i innych formatów e-booków. Książki możesz zgromadzić w wirtualnej bibliotece i pobierać wiele tytułów z bezpłatnej domeny. Apka oferuje sporo usprawnień i personalizacji – tworzysz kategorie i kolekcje, dobierasz czcionki i motywy oraz robisz notatki.

ReadEra

Bezpłatna apka do e-booków na telefon.  Co ważne, nie znajdziesz w niej reklam i nie będzie Cię kusić zakupami. Książki możesz z jej pomocą czytać w formatach takich, jak EPUB, MOBI, PDF, DOC, DOCX czy RTF. Ma wygodne ustawienia czytania, różne tryby kolorów, regulację jasności i wiele innych przydatnych opcji.

PODZIEL SIĘ:

DO Poczytania       

DO Poczytania

więcej artykułów