Karta SIM – co to jest? Jakie są rodzaje karty SIM

utworzone przez

24.08.2023

Przeczytasz w około 4 min.

Karta SIM, czyli karta internetowa do telefonu z wbudowanym chipem, pozwala zidentyfikować użytkownika urządzenia. Dowiedz się, jakie są rodzaje kart SIM, jak zmieniły się one na przestrzeni lat i czy da się skorzystać z telefonu bez karty SIM.

Bez karty SIM nigdzie nie zadzwonisz ani nie posurfujesz po sieci – przynajmniej tak było do momentu, kiedy na rynku pojawiły się pierwsze telefony z e-SIM. Ale po kolei. Najpierw opowiemy Ci z PHOXEM, jak działa karta SIM i dlaczego tradycyjne SIM-y zostały wyparte przez mini, micro i nano karty SIM.

Co to jest karta SIM i jak działa?

Czy wiesz, od czego pochodzi skrót SIM? Od nazwy Subscriber Identity Module, która dosyć precyzyjnie określa, co to jest karta SIM. Ta elektroniczna karta ma za zadanie zidentyfikować klienta sieci telefonii komórkowej, a także jej operatora.

Po co ta identyfikacja? Wszystkim, którzy obawiają się o prywatność, wyjaśniamy – przede wszystkim dla bezpieczeństwa. Aby dało się dowiedzieć, kto dzwonił z danego urządzenia, kiedy oraz gdzie się ono wtedy znajdowało.

Jak działa karta SIM do telefonu? Znajduje się na niej elektroniczny czip, który ma wbudowany mikroprocesor. To te pozłacane pola, które możesz zobaczyć w swojej karcie. Stykają się one z modemem Twojego telefonu, a dzięki temu karta działa jak klucz i daje Ci dostęp do sieci.

Przeczytaj na blogu:

Jak przenieść numer telefonu do innego operatora?

Jak zarejestrować numer na kartę SIM?

Wszystkie karty SIM do smartfonów mają numer seryjny SIM. Jest on unikatowy, co znaczy, że nie ma dwóch takich samych kart SIM. Oprócz tego w karcie zapisany jest numer telefonu, informacje o operatorze, a nawet podręczna lista kontaktów – zwykle możesz wybierać, czy zapisujesz je w pamięci telefonu, czy karty SIM (lub w obu tych miejscach).

Jakie są rodzaje kart SIM?

W telefonach znajdziesz dziś kilka rodzajów kart SIM. Tendencja jest taka, że im nowszy model telefonu, tym karta SIM mniejsza – ten rynek zdecydowanie dąży do miniaturyzacji, czyli do ograniczania wielkości karty SIM. Obecnie używa się trzech rodzajów kart SIM.

  • Karta mini SIM – nazwa „mini” może być myląca, bo to największa z dostępnych obecnie i używanych w telefonach kart SIM. Na rynek weszła w roku 1996. Jaka jest wielkość tej karty SIM? Mini SIM ma 25 mm długości i 15 mm szerokości. Jej grubość to 0,76 mm. Kiedyś była najpopularniejszym rozwiązaniem. Dziś spotyka się ją w najstarszych i najbardziej tradycyjnych telefonach. Jeśli Twoja mama korzysta jeszcze z telefonu na przyciski, bardzo prawdopodobne, że ma w nim właśnie kartę mini SIM.
  • Karta micro SIM – zaczęto jej używać w roku 2003. Do jej popularności przyczyniła się jednak firma Apple, która w 2010 roku postawiła na karty micro SIM w iPhonach 4. To zrewolucjonizowało rynek kart SIM i spowodowało, że to micro stała się najchętniej używanym modelem. Jaka jest wielkość karty SIM w wersji micro? To 15 mm długości i 12 mm szerokości przy grubości 0,76 mm, czyli takiej samej jak w wersji mini. Karta jest więc już wyraźnie mniejsza.
  • Karta nano SIM – najmniejsza z występujących dziś w telefonach kart SIM. Nano SIM wprowadzono w roku 2012. W odróżnieniu od poprzedniczek jest cieńsza – jej grubość to tylko 0,67 mm. Jest też mniejsza – jej długość to 12,3 mm, a szerokość – 8,8 mm. Kartę nano SIM spotkasz dziś w większości najnowszych smartfonów. Poza mniejszymi rozmiarami ma inne zalety. Jest szybsza i lepiej zapisuje dane.

Jaka jest pojemność kart SIM? Pamięć RAM to 8 KB. Pamięć ROM ma od 64 do 512 KB, a pamięć EEPROM do 512 KB. Może się to różnić w zależności od producenta karty. Na ogół zmieści się tu ok. 250 kontaktów, czyli naprawdę niewiele.

Jakie zabezpieczenia ma karta SIM?

Kartę SIM blokuje się i odblokowuje przy pomocy kodu PIN. Musisz go wprowadzić za każdym razem, kiedy Twój telefon jest ponownie uruchamiany. Dzięki temu mniejsze jest ryzyko utraty danych, gdy Twój telefon znajdzie się w niepowołanych rękach.

Przeczytaj na blogu: Ranking ofert na kartę. Zobacz, gdzie dostaniesz masę Internetu!

Gdy zbyt dużo razy wpiszesz nieprawidłowo kod PIN, urządzenie poprosi Cię o podanie kodu PUK. To drugie z zabezpieczeń, która ma Twoja karta SIM. I kod PIN, i kod PUK dostarcza Ci Twój operator razem z kartą SIM – warto mieć je schowane w bezpiecznym (i znanym Ci dobrze) miejscu.

Czym jest Dual SIM?

Jeśli chcesz mieć w jednym smartfonie dwie karty SIM, jest to możliwe dzięki rozwiązaniu, które nazywa się Dual Sim. To slot, który mieści nie jedną, a dwie karty. Dzięki temu nie musisz np. nosić dwóch telefonów – służbowego i prywatnego. Dual SIM przydaje się również, gdy używasz dwóch kart SIM od dwóch różnych operatorów – niektórzy tak mają, by np. taniej rozmawiać ze znajomymi za granicą.

Warto wiedzieć, że są różne rodzaje Dual SIM:

  • pasywny Dual SIM – jedna karta aktywna w jednym momencie, przełączasz je samodzielnie z pomocą ustawień w telefonie;
  • aktywny Dual SIM – obie karty są aktywne w tym samym czasie, gdy ktoś dzwoni do Ciebie na jeden numer, drugi pozostaje w zawieszeniu;
  • standby Dual SIM – jedna z kart dezaktywuje się w momencie, gdy ktoś dzwoni na drugą;
  • smart Dual SIM – gdy główny numer jest zajęty, osoba dzwoniąca na drugą kartę zostaje automatycznie przekierowana na pierwszy numer.

Historia i ciekawostki dotyczące kart SIM

Czy wiesz, że pierwsza karta SIM pojawiła się na rynku już w roku 1991? Miała wtedy rozmiar karty kredytowej. Używaliśmy jej w takim formacie przez 5 następnych lat, czyli naprawdę długo jak na rynek telefonii komórkowej. Dopiero w 1996 roku w życie weszła pierwsza miniaturyzacja kart SIM, czyli micro SIM.

Warto też wiedzieć, że chociaż brak aktywacji kart SIM uniemożliwia korzystanie z telefonu, wyjątkiem jest połączenie z numerem alarmowym (w Polsce to 112). Jeśli więc zgubisz kod PIN i PUK lub nie masz aktywnej karty, i tak możesz zadzwonić z telefonu, jeśli potrzebna jest nagła pomoc.

Karty eSIM – kolejny etap miniaturyzacji

Czy karty SIM odejdą niedługo w niepamięć? Wiele na to wskazuje. Są już pierwsze telefony bez karty SIM, obsługiwane przez tzw. eSIM.

Zobacz telefony iPhone na wynajem w PHOX

Zobacz telefony Samsung na wynajem w PHOX

Czym jest eSIM? To wirtualna karta SIM, która nie ma fizycznego odpowiednika w postaci znanego Ci kawałku plastiku. Użytkownik dostaje ją przez internet (np. skanując otrzymany kod QR), a potem musi ją aktywować na swoim urządzeniu. Dzięki temu kartę eSIM możesz aktywować na wielu urządzeniach bez konieczności przedkładania jej z jednego telefonu do drugiego.

Jakie zalety ma karta eSIM? Na pewno jest wygodniejsza niż plastikowy odpowiednik – można ją zainstalować na telefon i na iPada jednocześnie (albo na telefon i na zegarek). Kolejny atut to bezpieczeństwo – ułatwi lokalizację smartfona po jego kradzieży, no i nie da się jej po prostu wyrzucić do śmietnika tak jak fizyczną kartę.

W Polsce karty eSIM dostępne są już na najnowszych urządzeniach, np. na niektórych iPhonach i Samsungach. Kartę eSIM możesz też mieć razem z jednym z planów PHOX – zapytaj nas, czy telefon, który chcesz u nas wynająć, daje taką możliwość!

PODZIEL SIĘ:

DO Poczytania       

DO Poczytania

więcej artykułów