Jak podłączyć telefon do telewizora w kilka minut?

utworzone przez

17.08.2023

Przeczytasz w około 4 min.

Do czego przyda Ci się podłączenie telefonu do telewizora? Możesz obejrzeć zdjęcia z wakacji, filmiki wprost z Twojej komórki albo pograć w ulubione gry na dużym ekranie! Jak połączyć telefon z telewizorem Samsung, Philips i innej marki? Co zrobić, gdy Twój odbiornik nie ma Smart TV? W artykule znajdziesz wskazówki krok po kroku.

Smart TV to fantastyczne rozwiązanie, które Twój telewizor zmienia w centrum domowej rozrywki. Możliwość bezprzewodowego połączenia telefonu z telewizorem to tylko jedna z dostępnych opcji. Nawet jeśli masz starszy odbiornik bez Smart TV, parowanie z telewizorem smartfona jest dalej możliwe. Sprawdź, jak to zrobić!

Adapter HDMI dla telewizorów bez Smart TV

Do parowania TV z telefonem, jeśli nie masz funkcji Smart TV, przyda Ci się kabel HDMI. Jak to zrobić? Od strony telewizora to nie problem – większość modeli ma wtyczkę HDMI. Jak jednak podłączyć kabel HDMI do telefonu? Będziesz potrzebować specjalnego adaptera HDMI.

Jednym z możliwych rozwiązań jest zastosowania MHL, czyli Micro-USB – HDMI. To specjalny adapter HDMI przeznaczony m.in. do urządzeń takich jak smartfony czy tablety. Jeśli z kolei masz nowszy smartfon z wyjściem USB-C, wybierz inny adapter – taki, który działa właśnie na ten rodzaj wtyczki.

Co dalej? Podpinasz z jednej strony smartfon, z drugiej telewizor i gotowe! Zaletą takiego rozwiązania jest stabilne i szybkie połączenie, co jest ważne zwłaszcza gdy z telefonu na TV chcesz oglądać dłuższe wideo.

Zobacz telefony iPhone na wynajem w PHOX

Zobacz telefony Samsung na wynajem w PHOX

Minusem takiego pomysłu na parowanie telefonu z telewizorem jest jednak duża „bateriożerność” smartfonu w momencie, gdy jest połączony z TV. Nie da się trzymać telefonu na adapterze HDMI i na ładowarce jednocześnie – obie funkcje wykorzystują to samo gniazdo. Musisz więc skorzystać z ładowania bezprzewodowego lub kupić adapter z dodatkowym wyjściem na ładowarkę.

Jak sparować telefon z telewizorem przy pomocy adaptera MHL? Pamiętaj, że na telewizorze musisz wybrać jako źródło obrazu wejście HDMI.

Jeśli Twój telewizor nie ma wejścia HDMI, możesz spróbować przenieść obraz ze smartfona na TV przy pomocy zwykłego kabla USB. Zwykle na wyświetlaczu telefonu pojawi się wtedy możliwość wyboru kilku różnych opcji. Wybierz MTP czyli Media Transfer Protocol. Twój telefon zacznie wtedy działać tak jak pendrvive i otrzymasz dostęp do plików na telewizorze.

Jak połączyć telefon do telewizorów z funkcją Smart TV?

Jak zsynchronizować telefon z telewizorem? Najprostszym rozwiązaniem jest połączenie obu urządzeń przy pomocy Smart TV. Aby się to udało, musisz mieć TV z usługą Smart TV (czyli nowszy model) oraz podpiąć go do domowej sieci Wi-Fi.

Jedna z możliwości to skorzystanie z funkcji przesyłania obrazu. W telefonie znajdziesz ją w ustawieniach albo w rozwijanym górnym menu. Nazwy tej funkcji, w zależności od producenta telefonu, to np. Smart View, Przesyłanie Obrazu, Screen Mirroring. W przypadku iPhone’ów szukaj funkcji AirPlay.

W takim wypadku wystarczy nawiązać połączenie z telewizorem. To, co pojawia się na ekranie telefonu, pojawi się także na ekranie TV.

Jeszcze prostszą opcję udostępnia np. YouTube czy Netflix. Jeśli odpalisz je na swoim smartfonie i wybierzesz ikonę prześlij (taki prostokąt z oznaczeniem Wi-Fi), obraz ze smartfona na TV zostanie przeniesiony automatycznie – pod warunkiem, że oba urządzenia masz podpięte do tej samej domowej sieci. Podobną funkcję ma Netflix – nazywa się Cast.

Skonfiguruj połączenie z Wi-Fi według instrukcji producenta

Kolejne rozwiązanie, które pozwoli przenieść obraz z telefonu na telewizor, to Wi-Fi Direct. Znajdziesz je we wszystkich nowszych urządzeniach z Androidem, np. na telefonach Samsung. Technologia Wi-Fi Direct działa podobnie do Bluetootha. Łączy ze sobą bezprzewodowo dwa urządzenia w pobliżu.

Przeczytaj na blogu: iOS vs Android – jakie są najważniejsze różnice?

Aby nawiązać połączenie, oba urządzenia muszą mieć włączoną funkcję Wi-Fi Direct. W telefonie znajdziesz ją w opcjach Wi-Fi w Ustawieniach. Na liście urządzeń do wyboru pojawi się tu także Twój telewizor – musisz tylko w jego ustawieniach włączyć opcję Wi-Fi Direct. Co można zrobić z pomocą Wi-Fi Direct? Np. przesłać obraz lub film z telefonu na TV!

Technologia Miracast

Kolejnym rozwiązaniem na podłączenie telefonu do TV jest Miracast. To technologia, która umożliwia przeniesienie obrazu z mniejszego ekranu na duży. Odbywa się to bezprzewodowo, ale urządzenia muszą być podpięte do Wi-Fi i obsługiwać Miracast.

Miracast mają urządzenia na Androida (od wersji 4.2) oraz Windows (od wersji 8). Miracast obsługuje przy tym standard do 4K, otrzymasz więc naprawdę dobrą jakość obrazu.

Musisz też pamiętać, że Miracast nie działa na urządzeniach Apple. iPhony mają swoją technologię, która nazywa się AirPlay.

Przeczytaj na blogu: Wszystko, co musisz wiedzieć o systemie iOS od Apple

Inną opcję daje Google. Jest to Google Chromecast, czyli małe urządzenie, rodzaj przystawki do telewizora. Podłącza się je do tego urządzenia przy pomocy HDMI. Dzięki Google Chromecast telewizor stanie się smart, nawet gdy jest starszego typu.

Co robi Google Chromecast? Przesyła zdjęcia, filmiki i dźwięki z telefonu na telewizor. Umożliwia przenoszenie widoku ekranu telefonu na TV. Daje też dostęp do Google TV i innych aplikacji, a także pozwala przeglądać Google Chrome na ekranie TV.

Zainstaluj odpowiednie aplikacje na smartfonie

W Google Play oraz w ustawieniach systemowych telefonów różnych producentów bez problemu znajdziesz różne aplikacje łączące telefon z telewizorem.

Samsung ma aplikację, która nazywa się Smart TV. Pozwala ona na szybkie przesyłanie ekranu oraz wyświetlanie ekranu smartfona i filmów na telewizorach Samsunga.

Przeczytaj na blogu: Jak połączyć smartwatch z telefonem?

Inną bezpłatną aplikacją pozwalającą zrobić Smart TV z telefonu jest też Screen Mirroring, dostępna w Google Play. Apka umożliwia przesłanie ekranu telefonu, w tym multimediów, na wszystkie inteligentne telewizory z systemem Android.

Smartfon jako pilot do TV

Czy smartfon może zastąpić pilot do telewizora? Pewnie! Wystarczy tylko zainstalować na nim jedną z aplikacji, które zmieniają telefon w pilot do różnych urządzeń audio i wideo, w tym przede wszystkim w pilot do telewizora.

Jedną z takich aplikacji jest np. Pilot TV Remote Control. Apka współpracuje z urządzeniami różnych producentów, m.in. Samsungiem, LG czy Sony. Steruje telewizorem za pomocą podczerwieni. Dzięki niej nie musisz się już martwić, gdzie się podział tradycyjny pilot. Wiecznie się gubi, prawda? Teraz będziesz go mieć w swoim telefonie pod ręką!

PODZIEL SIĘ:

DO Poczytania       

DO Poczytania

więcej artykułów