Jak korzystać z aparatu w Samsungu?

utworzone przez

25.05.2023

Przeczytasz w około 4 min.

Najnowsze Samsungi Galaxy S23 i S22 to potężne narzędzia do fotografowania i nagrywania wideo. Jakie mają możliwości i jak korzystać z funkcji aparatu Samsung Galaxy w ostatnich modelach tych flagowców? Razem z PHOXEM przygotowaliśmy poradnik.

Jeśli jesteś fanem lub fanką smartfonowej fotografii lub świetnych, kolorowych i ostrych ujęć wideo, najnowsze telefony Samsung Galaxy S23 i S22 zdecydowanie warte są polecenia. Z tymi modelami naprawdę możesz poczuć, że Galaxy to dużo więcej niż telefon i cieszyć się doskonałą jakością fotek oraz nagrań.

Aparaty Samsung Galaxy S23 i S22 – czym się wyróżniają?

Zacznijmy od najnowszej serii, czyli Samsung Galaxy S23. Jakie nowinki czekają na Ciebie w systemie aparatów?

  • Samsung Galaxy S23 Ultra: aparat przedni 12 MP, ultraszerokokątny 12 MP, szerokokątny 200 MP i teleobiektyw 10/10 MP. Do tego trzykrotny i dziesięciokrotny zoom optyczny oraz stukrotny zoom cyfrowy. Nieźle, prawda? PHOX lubi to!
  • Samsung Galaxy S23+ i S23: aparat przedni 12 MP, aparat ultraszerokokątny 12 MP, aparat szerokokątny 50 MP, teleobiektyw 10 MP, trzykrotny zoom optyczny i trzydziestokrotny zoom cyfrowy.
  • Samsung S23 wyróżnia się tym, że robi doskonałe zdjęcia nocne, S23 Ultra gwarantuje również wyjątkowe portrety nawet przy słabym świetle.

Jak to wygląda w przypadku serii Samsung Galaxy S22?

  • Samsung Galaxy S22 Ultra: aparat przedni 40 MP, aparat ultraszerokokątny 12 MP, aparat szerokokątny 120 MP, teleobiektyw 10/10 MP, zoom optyczny 3x i 10x, zoom cyfrowy 100x.
  • Samsung S22 i Samsung S22+: aparat przedni 10 MP, aparat ultraszerokokątny 12 MP, aparat szerokokątny 50 MP i teleobiektyw 10 MP, zoom optyczny 3x i 10x, zoom cyfrowy 30x.

Wniosek? W każdym z tych modeli aparaty są bardzo dobre, choć palmę pierwszeństwa dzierży tu najnowszy (i najdroższy) Samsung Galaxy S23 Ultra ze swoim megawypasionym szerokokątnym aparatem 200 MP!

Możliwości aparatów to jedno. Trzeba jeszcze wiedzieć, jak ich używać. Sprawdź teraz najważniejsze funkcje aparatu Samsung z androidem w najnowszych seriach Galaxy i dowiedz się, jak z nich korzystać!

Doskonały tryb nocny w aparatach Samsung Galaxy S23, zwłaszcza w modelu Ultra

Samsung mocno postawił na zwiększenie możliwości i jakości nocnej fotografii i nocnych wideo. Najbardziej zaawansowane aparaty nowej generacji oraz procesor nowej generacji dobrze sobie radzą z bardzo słabym oświetleniem, redukują szumy, eliminują odbicia.

Szczególnie warto zwrócić uwagę na nocny tryb portretowy. Detale są tu tak wyraźne, jak przy robieniu zdjęć lustrzanką, a tło można rozmyć. Oprócz zdjęć nocny tryb równie dobrze działa także w przypadku nocnych wideo. Jeśli wybierzesz tę opcję, nagranie będzie wyraźne, stabilne i pozbawione szumów.

Galaxy S23 w wersji ultra to zdecydowanie król nightografii, jak ją nazywa Samsung. Nowy aparat 200 MP wymiata. Jak włączyć tryb nocny? Zadziała automatycznie, jeśli Twój smartfon rozpozna, że jest potrzebny. Możesz też w każdej chwili uruchomić go ręcznie.

Funkcje dla fanów nocnego nieba, czyli Astrophoto oraz Astro Hyperlapse w najnowszych Samsungach

Astrophoto i Astro Hyperlapse to funkcje w aparatach Samsunga, które pozwalają poczuć się jak badacz i miłośnik gwiazd. Każdy, kto próbował zrobić kiedyś zdjęcie rozgwieżdżonego nieba nocą, wie, że to karkołomne zadanie. Zawodowi fotografowie osiągają taki efekt dzięki długiej ekspozycji. Dokładnie tak samo działa funkcja Astrophoto! Zarejestrujesz w ten sposób gwiazdy przy użyciu długiej ekspozycji.

A może tak chcesz poznać plany na kartę od PHOX?

Astro Hyperlapse to z kolei funkcja wideo, dzięki której nagrasz nocne niebo (albo np. nocne światła samochodów), a potem przyspieszysz w edycji, by zyskać efektowny ruchomy obraz. W ten sposób kilkuminutowy materiał pokażesz w kilka sekund, ale jakie to będą sekundy! Prawdziwe time-lapse!

Jak włączyć funkcję astrofotografii? Jest ona dostępna w telefonach S22 i S23. Aby ją aktywować, musisz zainstalować aplikację Samsunga Expert RAW (piszemy o niej niżej).

  • Otwórz apkę Expert RAW;
  • dotknij ikony ustawień i włącz Opcje specjalne zdjęć;
  • wybierz tryb astrofotografia, a następnie wybierz ostrość, balans bieli i czas ekspozycji;
  • jeśli chcesz, możesz skorzystać z mapy gwiezdnego nieba, która została tu wgrana;
  • dotknij migawki i zrób swoje piękne zdjęcie gwiezdnego nieba.

Co jeszcze może aparat 200 MP w Samsungu S23 Ultra? Powiększasz i powiększasz, i powiększasz…

Jeśli naprawdę lubisz detale, zdjęcia robione aparatem 200 MP Ci się spodobają. Możesz je zoomować, przycinać, oglądać bez końca. Producent zapewnia, że stoi za tym nowa, adaptacyjna matryca, która sprawia, że zdjęcia o jakości 200 MP będą wyraźne w każdym świetle.

Tryb Expert RAW – z telefonem Samsung możesz poczuć się jak profesjonalny fotograf

Expert RAW to aplikacja na telefony Samsunga, co oznacza, że musisz ją dodatkowo zainstalować. Ale jeśli lubisz zdjęcia, zdecydowanie warto. Apka pozwala uzyskać pliki RAW, które można poddawać profesjonalnej edycji.

Funkcja jest dostępna w telefonach Galaxy S20 i nowszych. Apkę pobierasz ze sklepu Galaxy Store. Zapisuje ona zdjęcia w formacie JPG oraz w formacie RAW, który umożliwia profesjonalną edycję zdjęć w przeznaczonych do tego aplikacjach, np. w Lightroom.

Te zabawki możesz mieć dosłownie od ręki. Zobacz telefony Samsung na wynajem w PHOX!

Zdjęcia RAW zachowują ogromną ilość detali, a obróbka nie zmniejsza ich jakości. Poza tym z aplikacją Expert RAW możesz też bezpośrednio sterować ustawieniami aparatu, takimi jak ISO, czas naświetlania, balans bieli, ostrość, ekspozycja – całkiem jak w profesjonalnej lustrzance.

Jak zrobić dobre zdjęcie portretowe? Z Samsungiem S22 i S23 oraz trybem portretowym to łatwe!

Już w serii S22 znalazł się ulepszony tryb portretowy. Co dokładnie się zmieniło? Pojawiła się np. mapa głębi, która lepiej rozpoznaje i pokazuje nawet tak cienkie przedmioty, jak długopis czy słomka. Tło pozostaje lekko rozmyte, dzięki czemu portret wygląda profesjonalnie, jak z lustrzanki.

Jeśli planujesz robić zdjęcia portretowe nocą, telefon obsłuży wszystkie pola widzenia, zdjęcie będzie więc jasne i wyraźne. Wszystkie fotki możesz też edytować z pomocą całej gamy efektów tła, które są dostępne w trybie portretowym.

Możesz też pójść krok dalej i zrobić piękne, wyraźne wideo portretowe. Umożliwia to trzykrotny zoom w aplikacji wideo oraz specjalna funkcja Stabilizacja wideo – znajdziesz ją w Ustawieniach aparatu.

Perspektywa reżysera – nagrywaj filmy jak reżyser

Perspektywa reżysera to cudowny wynalazek, który pojawił się w Samsungach S22 i S21 Ultra. Możesz nagrywać filmy pod różnym kątem, filmując jednocześnie siebie i osobę nagrywaną. Potem wystarczy tylko zmontować to w całość, aby zyskać niepowtarzalne wideo.

Jak to działa? Nagrania z przedniej i tylnej kamery możesz nagrać jako dwa osobne pliki lub połączyć ze sobą. Możesz też (jak to reżyser) oglądać dwa ekrany naraz – umożliwia to funkcja PIP (Picture in Picture).

Kiedy przyda się taka opcja? Doceniają ją vlogerzy, youtuberzy, instagramerzy i wszyscy ci, którzy lubią uwieczniać swój dzień czy czas spędzany w gronie przyjaciół. Funkcja PIP jest dostępna w ustawieniach Perspektywy Reżysera.

PODZIEL SIĘ:

DO Poczytania       

DO Poczytania

więcej artykułów