Jak korzystać z aparatu w iPhonie?

utworzone przez

05.06.2023

Przeczytasz w około 4 min.

Wielu użytkowników iPhonów najbardziej lubi te telefony nie za markę, minimalistyczny wygląd czy doskonały wyświetlacz, ale za fantastyczne zdjęcia. Czy Ty też należysz do tego grona? Jeśli dopiero zaczynasz przygodę ze smartfonową fotografią, w artykule znajdziesz przewodnik po najważniejszych funkcjach aparatu iPhone w najnowszych modelach telefonów tej marki.

Zaawansowany system aparatów, w tym znakomity obiektyw szerokokątny iPhone, tryb akcji, który stabilizuje ujęcia czy fotki kręcone z ręki, style fotograficzne oraz Live Photo – to tylko niektóre z możliwości, jakie oferują najnowsze iPhony.

Zanim je omówimy dokładnie, sprawdźmy, czym w temacie aparatu i kamery iPhone zaskakują nas najnowsze modele, czyli iPhone 14 i iPhone 13.

Sprawdź najnowsze telefony Apple na wynajem

Co wyróżnia aparaty w najnowszych iPhonach?

Najdoskonalszy system aparatów od Apple znajdziesz obecnie w modelu iPhone 14 Pro i iPhone Pro Max. Podstawowa wersja, czyli iPhone 14 i poprzednia generacja iPhonów 13, też mają się czym pochwalić.

Zacznijmy od lidera. W modelu iPhone 14 Pro i Pro Max zaprojektowano system aparatów, w którym znajdziesz główny aparat 48 MP, obiektyw ultraszerokokątny, teleobiektyw oraz aparat przedni do selfie z systemem TrueDepth i autofokusem.

W iPhone 14 system aparatów tworzą: aparat główny 12 MP, ultraszerokokątny, przedni aparat ma autofokus i technologię TrueDepth, która oferuje m.in. oświetlenie portretowe czy funkcję kontroli głębi ostrości. Podobnie wygląda to w iPhone 13, choć w iPhone 14 wprowadzono nowość w postaci Photonic Engine dla jeszcze lepszej jakości detali i kolorów.

Przeczytaj na blogu: Jak korzystać z aparatu w Samsungu?

Najnowsze kamery iPhone mają tryb akcji, który stabilizuje ujęcia kręcone z ręki. W „trzynastkach” tego nie znajdziesz. Natomiast i zdjęcia iPhone 13, i iPhone 14 oferują takie funkcje, jak style fotograficzne, rejestrowanie zbliżeń na zdjęciach i filmach makro, efekty Live Photo czy nowy format Apple ProRAW, który daje większą możliwość edycji.

Sporo, prawda? Pytanie brzmi – jak tego wszystkiego używać? Poniżej znajdziesz przydatną instrukcję.

Czym są style fotograficzne w zdjęciach iPhone? Dzięki nim Twoje zdjęcia będą… jeszcze bardziej Twoje!

Funkcję style fotograficzne znajdziesz w iPhone 13 i iPhone 14. Pozwala ona spersonalizować wygląd Twoich zdjęć. Jeśli stworzysz swoje własne ustawienia, wszystkie kolejne zdjęcia, które zrobisz, będą dokładnie w tym stylu.

Jakie opcje masz do wyboru? Wstępne ustawienia to np. zdjęcia bardzo kontrastowe, żywe, ciepłe, chłodne. Możesz też wprowadzić własne preferencje.

Jak skonfigurować style fotograficzne w iPhone?

 • Otwórz aplikację Aparat;
 • stuknij opcję Konfiguruj i wybierz swój ulubiony styl fotograficzny;
 • następnie zatwierdź go, stukając w przycisk Użyj.

Zwróć uwagę, że stylu nie da się nanieść na już zrobione zdjęcia. Jeśli chcesz zmienić styl, musisz to zrobić przedtem.

Zdjęcia i filmy makro oraz filmy w zwolnionym tempie z obiektywem ultraszerokokątnym iPhone

Jedną z najciekawszych opcji w iPhonie jest obiektyw ultraszerokokątny. Znajdziesz go w najnowszych generacjach tego smartfona. Zaawansowany obiektyw i autofokus pozwalają na robienie zbliżeń z ostrością nawet do 2 cm.

Jak to działa? Wystarczy przybliżyć aparat do obiektu na bliską odległość, a telefon sam przełączy się na obiektyw ultraszerokokątny bez zmiany kadrowania. Funkcją tą możesz też sterować, wybierając w Ustawieniach aparatu opcję Narzędzie makro.

Jak zrobić przy pomocy iPhone i aparatu ultraszerokokątnego wideo w zwolnionym tempie lub film poklatkowy? Nic prostszego – wystarczy, że wybierzesz aparat z ultraszerokokątnym obiektywem i przybliżysz go do obiektu, który chcesz nagrać.

Dowiedz się więcej o modelach iPhone 14 na wynajem w PHOX:

Apple iPhone 14 Pro

Apple iPhone 14 Pro Max

Po co ta funkcja? Jeśli lubisz fotografować lub nagrywać przyrodę z bliska, będziesz zachwycony! Krople rosy na tulipanie, pszczoła zbierająca nektar, źdźbła trawy – to, co do tej pory można było nagrać lub sfotografować tylko z pomocą lustrzanki, teraz możesz zrobić telefonem!

Jak nagrać płynny film w ruchu bez efektu trzęsącej się ręki? Pomoże funkcja Tryb akcji w iPhone 14

W najnowszej odsłonie iPhone 14 wśród nowych funkcji aparatu i kamery jest coś, co szczególnie spodoba się miłośnikom dynamicznych fotek i wideo z jazdy rowerem, biegu, wspinania się i innych sportów. Do tej pory, aby nagrać stabilne wideo w ruchu, potrzebowałeś dodatkowego sprzętu. W najnowszym iPhone wystarczy włączyć specjalny Tryb akcji.

Jak to działa?

 • W aplikacji Aparat przejdź do trybu Wideo;
 • stuknij ikonkę Trybu akcji (taki biegnący ludzik) i włącz ten tryb;
 • jeśli teraz stukniesz w migawkę, filmik nagrasz w trybie akcji.

Nawet jeśli będziesz w środku akcji (np. w ruchu), wideo będzie tak stabilne, jak w najlepszym filmie przygodowym. Żadnego trzęsącego się ekranu!

Nowość – lustrzane selfie w najnowszych iPhonach 14 i inne usprawnienia dla fanów selfie

Kolejna nowinka, która zadebiutowała w nowej generacji iPhonów, przyda się wszystkim miłośniczkom i miłośnikom selfie. Lustrzane selfie rejestruje ujęcie nie tak jak do tej pory, ale tak jakby robić je zwykłym aparatem. Żadnych odwróconych napisów!

Ta funkcja jest dostępna tylko do zdjęć, nie do wideo. Możesz ją włączyć, wchodząc w Ustawienia aparatu, a następnie wybierając opcję Lustrzane selfie.

Lustrzane selfie to niejedyne usprawnienie w nowych iPhonach dotyczące przedniego aparatu do selfie. W modelach iPhone 12 i nowszych bardzo pomocna jest funkcja Korekta soczewki. Automatycznie poprawia ona zdjęcia, aby wyglądały bardziej naturalnie.

Używanie trybu portretowego – portrety jak z zawodowego studia foto

W nowszych modelach iPhonów warto zwrócić uwagę na Tryb portretowy. Oferuje go aparat główny i aparat przedni do selfie. Ten tryb pięknie odwzorowuje fotografowaną postać, a jednocześnie rozmywa tło.

Dowiedz się więcej o modelach iPhone 14 na wynajem w PHOX:

Apple iPhone 14

Apple iPhone 14 Plus

Co więcej, do tego trybu przypisanych jest w iPhonie aż 6 rodzajów oświetlenia portretowego. Do wyboru masz więc światło naturalne (twarz ostra, a tło rozmyte), światło sceniczne (jasno i równomiernie oświetlona twarz), światło konturowe (ostre rysy, mocne oświetlenie), światło sceniczne (jasne twarz i czarne tło) oraz światło sceniczne w wersji czarno-białej.

Ostatni tryb oświetlenia portretowego to światło high key, gdzie czarno-biały obiekt otrzymuje białe tło.

Jak używać trybu portretowego?

 • Otwórz aplikację Aparat i wybierz tryb Portret;
 • umieść fotografowaną postać w żółtym polu i wybierz odpowiedni tryb oświetlenia;
 • stuknij w migawkę i zrób zdjęcie.

Po zrobieniu zdjęcia możesz ten efekt włączyć lub wyłączyć, jeśli chcesz.

Rób „żywe” zdjęcia dzięki funkcji Live Photo

Life Photo to ciekawa funkcja, która rejestruje dźwięk i obraz 1,5 sekundy przed zrobieniem zdjęcia i 1,5 sekundy po. Dzięki temu zdjęcie nabiera życia! Pokochasz tę funkcję, gdy będziesz robić fotki z wakacji. Oglądając zdjęcia, poczujesz dzięki temu jeszcze raz klimat słonecznej Grecji, odgłos morskich fal, śpiew ptaków w lesie.

Wynajmij telefon i wybierz super plan od PHOX

Jak zrobić zdjęcie Live Photo?

 • Otwórz aplikację Aparat i ustaw ją na tryb robienia zdjęć;
 • upewnij się, że funkcja Live Photo jest włączona;
 • stuknij migawkę i zrób zdjęcie.

Funkcja Live Photo ma też opcję Pętla, Odbicie i Długa Ekspozycja. Ta ostatnia pozwoli Ci osiągnąć efekt, który kiedyś można było zrobić tylko z pomocą lustrzanki – np. światła samochodów w postaci długich smug czy rozmyty wodospad.

PODZIEL SIĘ:

DO Poczytania       

DO Poczytania

więcej artykułów