iPhone 16 – kolejne przecieki. Co nowego czeka nas za rok?

utworzone przez

25.10.2023

Przeczytasz w około 3 min.

Zaledwie miesiąc temu Apple zaprezentował iPhone’a 15, a już pojawiają się nowe informacje o kolejnym modelu – iPhone 16 i jego wersjach. Co już dzisiaj wiemy o planowanym na przyszły rok flagowcu Apple’a? Wiele wskazuje na to, że pobije pod niejednym względem iPhone’a 15 Pro. A to duża obietnica. Sprawdźmy więc, czego możemy się spodziewać po iPhone’ie 16!

iPhone 16 dostanie wyświetlacz ze 120 Hz

Jednym z udoskonaleń, z którego ucieszą się entuzjaści smartfonów Apple, jest wyświetlacz z wyższym odświeżeniem obrazu. iPhone 16 doczekał się ProMotion, czyli wyświetlacza z odświeżeniem na poziomie 120 Hz. Dotychczas funkcję tę miał ostatnio iPhone 13, zaprezentowany w roku 2021.

Sprawdź najnowsze telefony Apple na wynajem

Patrząc na szybki rozwój technologiczny, nieco rozczarowujący jest fakt, że w najnowszym iPhone’ie 15 zabrakło ProMotion. Ma on standardowe odświeżenie obrazu 60 Hz, które coraz rzadziej zdarza się nawet w budżetowych smartfonach innych marek. Na szczęście błąd ten zostanie naprawiony w przyszłym roku, gdyż do iPhone 16 i 16 Plus ma trafić ta funkcja. Ta zmiana niesie za sobą kolejną, bardziej estetyczną – pojawią się cieńsze ramki wokół wyświetlacza. Dla jednych istotne, dla innych mniej.

Większe oszczędności dzięki technologii Micro Lens

Według najnowszych informacji iPhone 16 ma przynieść jeszcze jedną, istotną zmianę wyświetlacza. Chodzi o zastosowanie technologii Micro Lens stanowiącej ważne uzupełnienie technologii OLED. Chodzi o dodanie do ekranu warstwy składającej się z tysięcy miniaturowych soczewek, które znacząco zapobiegają utracie światła, a w efekcie dają znacznie wyższą jasność ekranu przy niezmienionym zużyciu energii.

Przeczytaj na blogu: Wszystko, co musisz wiedzieć o systemie iOS od Apple

Micro Lens pozwoli także na utrzymanie obecnej jasności ekranu przy znaczącej redukcji zużycia energii. Oszczędności, oszczędności… To lubimy!

Mocniejszy procesor A18 Pro

Nieoficjalne doniesienia mówią też o tym, że w najnowszym iPhone 16 mają pojawić się dwie wersje tego samego procesora A18 wyprodukowanego w technologii N3E. To technologia wytwarzania chipów 3 nm 2. generacji firmy TSMC, które są tańsze i łatwiejsze w produkcji w porównaniu do chipów N3B, obecnych w iPhone’ach 15 Pro i Pro Max.

Przeczytaj na blogu: iPhone 15 już w sprzedaży. Flagowiec Apple’a w nowej odsłonie

Chip A18 pojawi się w wersji podstawowej iPhone 16 oraz iPhone 16 Plus, a chip A18 Pro trafi do wersji premium, czyli iPhone 16 Pro i iPhone 16 Ultra, który zastąpi model z dopiskiem „Pro Max”. To również spora zmiana w podejściu do tej kwestii, gdyż w poprzednich latach wersje podstawowe iPhone’ów otrzymywały chip zaprezentowany w poprzednim roku w wersjach premium. I tak do iPhone’a 15 i 15 Plus trafił procesor A16 Bionic pochodzący z ubiegłorocznych iPhone’ów 14 Pro i Pro Max.

Wydawało się, że producenci firmy z Cupertino postąpią podobnie w kolejnych latach i podstawowe wersje iPhone’a 16 otrzymają układ A17 Pro, pochodzący z najnowszych iPhone’ów 15 Pro i Pro Max. Zastosowano jednak inną strategię i stworzono dwie wersje całkowicie nowego procesora. Brzmi obiecująco.

iPhone 16 – czy to wszystkie nowości?

Wymienione powyżej zmiany mające się pojawić w przyszłorocznym modelu iPhone’a to oczywiście nie jedyne udoskonalenia, jakie zapowiada się w stosunku do iPhone’a 16. Co jeszcze nowego nas czeka? Istnieją przesłanki, że ma się w nim pojawić przycisk do aktywacji trybu mmWave w przypadku możliwości połączenia się z tym typem sieci 5G. Mówi się też, że dwa obiektywy aparatów w tyle mają być ustawione pionowo, a nie po przekątnej.

Ponadto w wersjach premium istnieje możliwość zastosowania modułu Wi-Fi 7, który umożliwi jednoczesne wysyłanie i odbieranie danych w pasmach 2,4 GHz, 5 GHz i 6 GHz. Wszystkie wersje iPhone’a 16 mają także korzystać z tego samego teleobiektywu z 5-krotnym zoomem. Na razie są to jednak możliwe opcje, gdyż nowe smartfony Apple są wciąż w fazie testów. Czas pokaże, co okaże się rzeczywistością, a co spekulacjami.

PODZIEL SIĘ:

DO Poczytania       

DO Poczytania

więcej artykułów