Internet mobilny za granicą – jak korzystać i nie dać się zjeść opłatom?

utworzone przez

05.07.2023

Przeczytasz w około 5 min.

Wyjeżdżasz na urlop do ciepłych krajów? Oprócz spakowania klapek na basen i kremu do opalania, sprawdź koniecznie, ile będzie Cię kosztowało korzystanie z Internetu za granicą. Może się okazać, że Twój darmowy Internet w telefonie wcale nie jest taki darmowy. Na szczęście są sposoby, aby uniknąć niemiłych niespodzianek po powrocie z wakacji!

Cudowny tydzień na plaży w Dominikanie, a w domu rachunek w wysokości 5 tysięcy złotych za obejrzenie filmiku na YouTube? Fantastyczny trekking w szwajcarskich górach i słona opłata za korzystanie z nawigacji w smartfonie? Wymarzony rejs wycieczkowcem po Karaibach i szybki powrót do smutnej rzeczywistości, kiedy okazuje się, że drugie tyle musisz zapłacić za satelitarny przesył danych na statek?

To nie scenariusze horroru, a sytuacje, które mogą Ci się przydarzyć, jeśli nie odrobisz lekcji z tego, jak działa Internet mobilny za granicą. Podpowiadamy, jakie opłaty mogą Cię czekać na wakacjach i jak ich uniknąć.

Co to jest roaming?

Z roamingiem masz do czynienia zawsze wtedy, gdy Twój telefon korzysta z sieci lokalnego operatora. Najczęściej spotkasz się z określeniem roaming międzynarodowy. Jeśli chcesz dzwonić lub surfować po Internecie w trakcie zagranicznego wyjazdu, ale korzystając z polskiej karty SIM, odbywać się to będzie właśnie w roamingu.

W ramach tej usługi odbierzesz telefon z dowolnego miejsca, zadzwonisz gdzie chcesz, wyślesz SMS i MMS, ale przede wszystkim wysyłasz i odbierasz dane komórkowe. Za każdym razem, kiedy zaglądasz na Facebooka, oglądasz wideo na YouTube czy TikToku lub film na Netflixie, korzystasz z danych komórkowych.

Problem w tym, że za granicą może to kosztować naprawdę dużo. Ile? Sprawdźmy!

Przeczytaj na blogu: Roaming zagraniczny – jak go włączyć i ile kosztuje?

Internet w telefonie a kraj, który odwiedzasz

To, ile kosztuje Internet w telefonie za granicą zależy przede wszystkim od tego, gdzie się wybierasz. Poszczególne kraje świata Twój operator umieszcza w różnych strefach roamingowych, które różnią się wysokością opłat za korzystanie z danych komórkowych.

Strefa 1: kraje Unii Europejskiej i Europejski Obszar Gospodarczy

Znajdują się w niej wszystkie kraje UE oraz ich terytoria na wyspach, czyli np. Wyspy Kanaryjskie (należą do Hiszpanii), Madera i Azory (należą do Portugalii). W strefie 1 są też kraje Europejskiego Obszaru Gospodarczego, czyli Norwegia, Islandia, Liechtenstein. Internet UE jest zdecydowanie najtańszy, jeśli więc wybierasz się do jednego z tych krajów, nie musisz się martwić wysokimi rachunkami.

Od 2016 roku w całej Unii Europejskiej obowiązuje zasada Roam Like At Home. Oznacza ona, że będąc w UE obowiązują Cię takie zasady i opłaty, jakbyś korzystał z telefonu w kraju. Jeśli masz nielimitowane pakiety SMS-ów, MMS-sów i rozmów w swojej ofercie, masz je także na wakacjach w Hiszpanii czy Włoszech.

Zobacz najnowsze modele telefonów Apple

Zobacz najnowsze modele telefonów Samsung

A co z danymi komórkowymi? Tu sprawa się nieco komplikuje. W Polsce masz limit GB, które możesz wykorzystać w ramach Twojej taryfy. Różni się on w zależności od wysokości abonamentu, rodzaju taryfy, tego, czy masz telefon na kartę, abonament czy MIX. Twój operator przeznacza także pewien limit danych na roaming zagraniczny. Jest on odejmowany od Twojego polskiego limitu. Dotyczy to też Internetu na kartę za granicą.

Nie ma więc czegoś takiego jak nielimitowany Internet za granicą – możesz mieć po prostu większy lub mniejszy pakiet danych do wykorzystania. Gdy się wyczerpie, stawki za korzystanie z Internetu wzrastają. Aby uniknąć dodatkowych opłat przed wyjazdem za granicę, warto więc włączyć u swojego operatora usługę blokowania transmisji danych po wykorzystaniu darmowego pakietu.

Musisz też wiedzieć, że w Unii obowiązuje coś takiego jak Polityka Uczciwego Korzystania. Jeśli Twój operator zorientuje się, że w ramach roamingu korzystasz z danych częściej niż w kraju, naliczy Ci dodatkowe opłaty. Musi Cię jednak o tym poinformować. Zgodnie z regulacjami UE opłaty te wynoszą obecnie 10,43 zł za każdy 1 GB.

Strefa 2 (lub strefa 1B): pozostałe kraje Europy

Należą do niej kraje europejskie, które nie są w Unii Europejskiej. Będą to takie kraje jak Szwajcaria, Ukraina, Białoruś, Bośnia i Hercegowina, Czarnogóra, Kosowo, Macedonia, Mołdawia, Monako, Serbia, Turcja czy Wyspy Owcze.

Nie obowiązuje tu zasada Roam Like at Home, opłaty za Internet mogą więc być wysokie. Przykładem jest Szwajcaria – wiele osób nie zdaje sobie sprawy, że ten kraj nie należy do Unii Europejskiej, co niestety błyskawicznie widać na fakturze za przesył i odbiór danych komórkowych za granicą.

Drugim przykładem jest Wielka Brytania. Opuściła ona Unię Europejską, zasada taniego Internetu za granicą już jej więc nie obowiązuje. Stawki za Internet w UK zależą od polityki danego operatora. W Polsce świeżo po Brexicie duzi operatorzy stosowali preferencyjne niskie stawki za roaming UK, ale w tej chwili są one takie, jak w innych krajach ze strefy 2, czyli wyższe niż w UE.

Strefa 3, 4 i 5: Ameryka, Azja, Afryka i kraje egzotyczne

W strefie 3 operatorzy telefonii komórkowej umieszczają najczęściej kraje jak USA i Kanada.

W strefie 4 najczęściej znajdują się kraje azjatyckie i afrykańskie, takie jak Chiny, Arabia Saudyjska, Bangladesz, Tajlandia.

W strefie 5 są kraje, które nie znalazły się w pozostałych strefach, czyli wszystkie odległe i egzotyczne zakątki.

Ile kosztuje transmisja danych w krajach spoza Unii Europejskiej? Zaglądamy do cenników popularnych operatorów i przyglądamy się kosztom roamingu dla klientów z abonamentem.

 • Play: Internet za granicą 4,30 lub 4,54 zł za 100 KB (strefa 2 i 3), 29 zł/GB w UK;
 • Plus: Internet za granicą 2,46 zł za 50 KB;
 • Orange: Internet za granicą 31,76 zł za 1 MB w strefie 2 i 3 oraz 44,46 w strefie 4 i 5;
 • T-Mobile: opłata za każde 100 KB to 3,63 zł.

A więc teraz wyobraź sobie, że jesteś na Dominikanie, gdzie pobierasz film, który ma 1 GB. Wychodzi więcej niż sam wyjazd na Dominikanę, prawda? Właśnie dlatego operatorzy oferują różne pakiety dla osób podróżujących za granicę i zdecydowanie warto z nich korzystać.

Sprawdź pakiety danych u swojego operatora

Oferta pakietów danych jest bardzo szeroka i różna dla każdego operatora. Inaczej wygląda to, gdy masz abonament, telefon na kartę czy MIX.

W przypadku oferty PHOX sytuacja jest bardzo prosta. Masz do dyspozycji dwa plany z roamingiem UE: plan od PHOX 20 GB i plan od PHOX 50 GB.

Przeczytaj na blogu: Ranking ofert na kartę. Zobacz, gdzie dostaniesz masę Internetu!

W tym pierwszym otrzymujesz 20 GB Internetu w Polsce i 4,8 GB Internetu w roamingu UE, a do tego dostęp do sieci 5G. Jeśli zdecydujesz się na plan 50 GB, otrzymujesz 50 GB Internetu w Polsce i 7,67 GB Internetu w roamingu UE.

A może tak chcesz poznać plany na kartę od PHOX?

W przypadku innych operatorów musisz sprawdzić, jaki Internet za granicą proponują, czyli jakie pakiety danych oferują na ten sezon. Czas jest gorący, na pewno możesz więc liczyć na sporo promocji.

Przykładem może być oferta pakietów internetowych Orange za granicą. Jeśli wybierzesz pakiet GO 1GB 59, otrzymasz 1 GB danych, który działa w kilkudziesięciu krajach, m.in. w Szwajcarii, Turcji czy Tajlandii. Z kolei Plus oferuje kilka Pakietów Euroatlantyckich, usługę Limiter Data z blokadą roamingu po wyczerpaniu określonej liczby transferu oraz możliwość blokady sieci satelitarnych.

Jak uniknąć wysokich kosztów za Internet mobilny?

Na koniec kilka przydatnych tipów dla osób, które wybierają się za granicę i martwią się, aby rachunki za Internet ich nie przygniotły.

 • Gdy włączysz telefon po wyjściu z samolotu, otrzymasz SMS-a z informacjami o tym, ile będziesz płacić za transfer danych. Przeczytaj go uważnie i zwracaj uwagę na te koszty.
 • Wykup u operatora specjalny pakiet danych, odpowiedni do miejsca, do którego się wybierasz. Sprawdź przed wyjazdem, czy pakiet będzie działał tam, dokąd jedziesz.
 • W hotelu koniecznie zapytaj o dostęp do Wi-Fi, z bliskimi rozmawiaj w ten sposób przez komunikatory online, np. Messengera.
 • Włącz u swojego operatora usługę (zwykle bezpłatną), która blokuje transfer po wykorzystaniu pakietu lub po przekroczeniu określonej kwoty lub liczby danych.
 • Nie korzystaj z telefonu w trakcie podróży samolotem i statkiem – dane pobierają się wtedy w ramach połączeń satelitarnych, które są bardzo drogie. Ustaw telefon w tryb samolotowy i ustaw blokadę sieci satelitarnych.
 • Kup lokalną kartę SIM – wielu doświadczonych podróżników tak właśnie zmniejsza koszty za połączenia i Internet.
 • W krajach, w których internet jest drogi, wyłącz transmisję danych i korzystaj wyłącznie z lokalnego Wi-Fi, np. w hotelu.
PODZIEL SIĘ:

DO Poczytania       

DO Poczytania

więcej artykułów