Internet 5G a zużycie baterii. To was zaskoczy

utworzone przez

30.11.2023

Przeczytasz w około 3 min.

W naszym kraju z miesiąca na miesiąc rośnie popularność smartfonów, w których zastosowano technologię 5G. Jeszcze trochę nam brakuje, aby odnotowywać takie wyniki, jak Chiny czy Stany Zjednoczone, w których sprzedaż tych nowoczesnych telefonów wynosi blisko 80%, ale wszystko wskazuje, że i w kraju nad Wisłą ta technologia zyska duże grono zwolenników. Wpływ na to ma coraz większa dostępność urządzeń oraz przystępne ceny smartfonów.

Internet 4G a 5G – jak wpływa na pracę baterii?

Jeśli sądziłeś, że nowinki technologiczne, w tym rozwoju Internetu w smartfonach niczym Cię już nie zaskoczą, bo przecież 4G wprowadziło nas w świat idealnie działającego łącza internetowego, to musisz zweryfikować swoje podejście. Świat idzie z postępem i na rynku smartfonów możesz już wybierać spośród wielu modeli urządzeń, w których zastosowano technologię 5G.

Technologia 5G to oczywiście skrót oznaczający piątą generację sieci komórkowej. Jest ona dużo szybsza od dotychczasowej 4G i umożliwia podłączenie jeszcze większej liczby urządzeń do Internetu. Jej dodatkową zaletą jest stabilność połączenia, jeszcze szybsze przekazywanie danych i praktycznie niezauważalne opóźnienia.

Po takich zapewnieniach praktycznie każdy chciałby korzystać, tylko i wyłącznie z takiego połączenia internetowego w swoim telefonie, który coraz częściej zastępuje nam komputer. Zanim jednak kupisz smartfon z zastosowaną technologią 5G, warto sprawdzić, jak ona wpływa na zużycie baterii. Amerykańskie przedsiębiorstwo Ookla, które na rynku technologicznym kojarzone jest przede wszystkim z usługą internetową Speedtest.net, umożliwia bezpłatną analizę łącza internetowego. Na rosnącej fali popularności technologii 5G pochyliło się nad jej wpływem na zużycie energii w smartfonach.

Przeczytaj na blogu:

Szybkie ładowanie baterii – czy to bezpieczne dla telefonu?

Telefon grzeje się podczas ładowania – czy tak powinno być?

Z opublikowanego raportu jasno wynika, że telefony, w których zastosowano najnowszą generację połączenia internetowego, dużo szybciej się wyczerpują. Urządzenia z Androidem były poddawane badaniu w dwóch przedziałach czasowych 6.00-12.00 i 12.00-18.00. Oczywiście były w pełni naładowane. Wyniki zestawiono ze smartfonami, w których zamontowano technologię 4G. Krótsza żywotność baterii pomiędzy 5G a 4G wyniosła od 6 do 11%. Główny czynnik wpływający na spadek poziomu baterii był uzależniony od układu SoC (systemu na czipie) w danym urządzeniu.

Jak wydłużyć czas pracy urządzenia?

Po takiej informacji zapewne wiele osób wolałoby pozostać jednak przy 4G, skoro urządzenia w najnowszej technologii 5G realnie wpływają na skrócenie czasu działania telefonu. Mamy jednak dobrą wiadomość. Nie musisz rezygnować z nowego telefonu z technologią 5G.

Kluczem do wydłużenia czasu pracy urządzenia jest wybór smartfona z najnowszym czipem SoC. W testach najlepiej wypadły telefony z SoC od Qualcomm, a dokładnie Snapdragon 8 Gen 2. Różnica pomiędzy technologią 5G, a 4G wyniosła zaledwie 6%. Według badań przeprowadzonych przez Ookla natomiast najsłabiej wypadł układ scalony (SoC) tajwańskiego przedsiębiorstwa MediaTek, który jest producentem procesorów Dimensity 9000. W tym przypadku różnica zużycia baterii wyniosła aż 10%.

Dużo lepiej natomiast w testach wypadł najnowszy procesor tego samego producenta Dimensity 9200. Pomiędzy technologią 5G a 4G różnica w żywotności baterii wyniosła 7%. Krótko mówiąc, nie musisz rezygnować z zakupu urządzenia mobilnego obsługującego 5G. Po prostu przed podjęciem ostatecznej decyzji związanej z wyborem modelu upewnij się dokładnie, jaki system scalony zamontowano w danym smartfonie. To właśnie on wpływa w dużej mierze na szybsze zużycie baterii w telefonie.

Badania jednoznacznie dowodzą, że im nowszy procesor, tym lepsza żywotność baterii. Możemy być pewni, że tak jak prowadzono szeroko zakrojone prace nad udoskonaleniem urządzeń w technologii 4G, tak samo największe przedsiębiorstwa na świecie wykorzystają całą swoją wiedzę, aby wyprodukować SoC, który będzie w najmniejszym stopniu wpływał na zużycie energii smartfona w technologii 5G. Wystarczy uzbroić się w cierpliwość.

Przeczytaj na blogu: Telefon się nie ładuje – co robić?

Nasze rady nie są dla Ciebie? Wynajmij najnowsze smarfony!

Nie jesteś pewny, czy technologia 5G jest dla Ciebie? Chciałbyś sprawdzić działanie najnowszych modeli telefonów, ale nie chcesz wydawać swojej całej pensji na nowy smartfon? Mamy dla Ciebie świetną propozycję! Wynajmij najnowszy telefon w PHOX. Możemy pochwalić się największą platformą zajmującą się wynajmem urządzeń mobilnych w Polsce. Naszym głównym celem jest ciągły obieg urządzeń, które po wykorzystaniu przez jednego klienta mogą być odnowione i ponownie oddane do użytku.

Sprawdź najnowsze telefony na wynajem w PHOX

W PHOX nie ponosisz żadnych opłat związanych z aktywacją smartfona, zużyciem urządzenia przy zwrocie. Wynajmując telefon, nie obciążymy Cię na starcie żadnymi opłatami. Do tego nie żądamy od naszych klientów uiszczania kaucji ani innych zastawów czy zabezpieczeń.

Boisz się, że obciążymy Cię kosztami naprawy urządzenia, jeśli ulegnie awarii podczas Twojego użytkowania? Absolutnie nie! Ochronę smartfona masz w cenie. Jedyne, co musisz zrobić, aby w pełni korzystać z wynajętego telefonu w PHOX, to uregulować ustaloną miesięczną opłatę za wybrany model urządzenia mobilnego. Wynajęcie najnowszego smartfona jeszcze nigdy nie było tak proste! W razie wątpliwości zapraszamy do kontaktu. Odpowiemy na wszystkie Twoje pytania!

PODZIEL SIĘ:

DO Poczytania       

DO Poczytania

więcej artykułów