Android 14 wchodzi na rynek. Poznaj najnowsze funkcje

utworzone przez

25.10.2023

Przeczytasz w około 3 min.

Czy jesteś ciekaw, jaka jest najnowsza wersja Androida? Mamy dla Ciebie świetne wiadomości! Android 14 właśnie wkracza na rynek z niesamowitymi nowymi funkcjami i ulepszeniami. Jeśli jesteś fanem tego systemu i chcesz być na bieżąco z najnowszą wersją, to ten artykuł jest dla Ciebie. Android 14 dostarcza szereg innowacyjnych funkcji, które uczynią Twój smartfon jeszcze bardziej wszechstronnym i efektywnym. Są to zarówno nowinki w dziedzinie bezpieczeństwa, jak i ulepszenia w obszarze użytkowości. Sprawdź, co dokładnie nowy system ma do zaoferowania.

Aktualizacja Android 14 Upside Down Cake – co przyniesie nowego?

Jaki jest najnowszy Android? Upside Down Cake, bo taka jest jego nazwa kodowa, właśnie pojawił się na rynku! Ciekawi Cię, co przyniesie nowego? Ta aktualizacja systemu Android zapowiada się jako prawdziwa gratka dla użytkowników. Najnowsza wersja systemu, Android 14 wprowadza szereg nowości i usprawnień, które z pewnością Cię zainteresują.

Bezpieczeństwo to jedna z głównych kwestii, na które zwrócono uwagę podczas tworzenia tej aktualizacji Androida. Dzięki bardziej zaawansowanym funkcjom Twoje dane będą teraz jeszcze lepiej chronione. Najnowszy Android wprowadza między innymi ulepszenia w dziedzinie wyrażania zgody na dostęp do danych, na przykład do lokalizacji. Gdy jakaś aplikacja poprosi o taki dostęp, użytkownik zostanie powiadomiony o tym, czy oprogramowanie udostępnia te dane firmom trzecim. Dzięki temu użytkownik będzie mógł bardziej świadomie zdecydować, czy chce udzielić się dostępu do swoich osobistych preferencji i danych.

Ponadto Android 14 wprowadza nowe narzędzia i udogodnienia, które uczynią korzystanie z urządzenia bardziej intuicyjnym i przyjemnym. Dodano też niestandardowe skróty na ekranie blokady, co umożliwia szybki dostęp do ulubionych funkcji. Z kolei automatyczne dostosowywanie ikon aplikacji, elementów interfejsu i ustawień w zależności od kolorów bieżącej tapety pozwoli w pełni dostosować wygląd systemu do swoich upodobań.

Przeczytaj na blogu: Android – system operacyjny na urządzenia mobilne i nie tylko od Google

Dzięki technologii Ultra HDR, Android 14 dostarcza wyjątkową jakość obrazu i wideo. Zdjęcia prezentują żywsze kolory i głębsze cienie, co przekłada się na jeszcze lepsze doświadczenia wizualne. Najnowszy system operacyjny dba również o Twoje zdrowie. Health Connect to nowa platforma, która pozwala na przechowywanie i zarządzanie danymi dotyczącymi zdrowia z różnych aplikacji. Teraz możesz kontrolować, jakie informacje o Twoim zdrowiu udostępniane są stronom trzecim.

Przeczytaj na blogu: iOS vs Android – jakie są najważniejsze różnice?

Android 14 wprowadza ulepszenia dla osób słabowidzących i niedosłyszących, takie jak łatwiejsza obsługa ulepszonej lupy i dostępu do ustawień rozmiaru czcionki. Dodano również funkcję „Flash notifications”, czyli wizualne mignięcia po otrzymaniu powiadomień, co może być szczególnie pomocne dla osób z ograniczeniami słuchowymi.

AI w Android 14

Jednym z najbardziej porywających elementów tej aktualizacji jest włączenie sztucznej inteligencji (AI) w samym sercu systemu. Najnowsza wersja Androida wychodzi naprzeciw potrzebom użytkowników, wprowadzając inteligentne funkcje, które uczynią Twój smartfon bardziej reaktywnym i pomocnym niż kiedykolwiek wcześniej.

Android 14 wprowadza między innymi tapety generowane za pomocą sztucznej inteligencji. Te tapety mogą konwertować tekst na obrazy, co tworzy unikalne wizualne doświadczenia. Teraz telefon będzie w stanie zrozumieć Twoje oczekiwania i dostosowywać się do nich, przewidując działania i oferując spersonalizowane rozwiązania. Najnowszy system to krok w kierunku przyszłości, gdzie sztuczna inteligencja staje się integralną częścią codziennego użytkowania smartfona.

Zobacz telefony Samsung na wynajem w PHOX

Niebagatelną rolę odgrywa AI w kontekście bezpieczeństwa. Zaawansowane algorytmy monitorują działania użytkownika i identyfikują potencjalne zagrożenia, zapewniając wyższy poziom ochrony przed atakami hakerskimi. Wprowadzenie sztucznej inteligencji do Androida 14 to krok w kierunku jeszcze bardziej zoptymalizowanych rozwiązań mobilnych, które mają na celu ułatwianie życia użytkownikom i podniesienie jakości korzystania ze smartfonów.

Jakie telefony otrzymają aktualizację?

Android 14 zostanie wprowadzony zgodnie z harmonogramem aktualizacji na szereg smartfonów różnych marek. Pierwsza fala aktualizacji trafiła do posiadaczy smartfonów Google Pixel, obejmując modele takie jak Google Pixel 4a (5G), Google Pixel 5, Google Pixel 6, Google Pixel 6 Pro, Google Pixel 7, Google Pixel 7 Pro oraz Google Pixel 7a. Ponadto aktualnym Androidem debiutują dwa nowe flagowe smartfony od Google: Pixel 8 i Pixel 8 Pro.

Zobacz telefony Motorola na wynajem w PHOX

Kolejnym producentem, który intensywnie pracuje nad aktualizacją, jest Samsung. Ich interfejs One UI 6.0 jest już w fazie przygotowań, a wiele modeli brało udział w programie beta. Pierwszeństwo otrzymają flagowe modele, w tym te z rodzin S23, S22, S21, a także serie Z Fold 5/4/3 i Z Flip 5/4/3. Jednak w nieco dłuższej perspektywie czasowej Android 14 trafi także na wiele innych urządzeń, w tym Samsung Galaxy A73, A52, A33, M54 czy M33 5G.

Z kolei Xiaomi może potencjalnie dostarczyć aktualizację Androida 14 dla ponad stu swoich modeli, w tym serii POCO i Redmi. Sony, choć nie wypuszcza wielu nowych urządzeń rocznie, planuje aktualizację dla swoich flagowych modeli, takich jak Xperia 1 IV/V, Xperia 5 IV/V oraz Xperia 10 IV/V.

Natomiast Motorola ma w planach aktualizację dla modeli z linii Edge 30 i Edge 40, a także dla składanych smartfonów z serii razr, takich jak razr 40 i razr 40 ultra oraz razr 2022. Wśród modeli z popularnej serii G także znajdą się urządzenia kwalifikujące się do otrzymania Androida 14.
Kiedy premiera Android 14? Premiera Androida 14 już nastąpiła! Miało to miejsce 4 października podczas oficjalnej prezentacji. Dlatego użytkownicy smartfonów Google Pixel, takich jak 7 Pro, 7, 7a, Pixel Fold, Pixel 6, Pro, 6a, już teraz mogą cieszyć się aktualizacją tej najnowszej wersji systemu.

Pozostali posiadacze smartfonów muszą jeszcze chwilę zaczekać, aż producenci dostosują swoje nakładki systemowe do Androida 14 i udostępnią aktualizacje dla swoich urządzeń. Niedługo jednak i oni będą mogli korzystać z nowych funkcji i usprawnień tej aktualizacji.

PODZIEL SIĘ:

DO Poczytania       

DO Poczytania

więcej artykułów